El millor programari d'automatització de factures de proveïdors el 2026 és Coupa per a grans empreses i Payhawk per a empreses mitjanes europees que volen comptes a pagar i targetes corporatives en una sola eina; tots dos obtenen 80/100. Medius (75) és l'especialista pur en comptes a pagar més sòlid per a equips amb molt de pes de l'ERP, Tipalti lidera per a scale-ups que paguen proveïdors a molts països, Ramp i BILL són les opcions barates i d'autoservei per a empreses dels EUA, i Yooz és l'elecció preparada per a les obligacions de factura electrònica de pimes franceses, espanyoles i italianes.
Hem puntuat 10 eines amb un marc ponderat i publicat, hem comprovat cada preu al web del proveïdor el novembre de 2026 i hem afegit la columna que ometen les comparatives més ben posicionades: la preparació per a la factura electrònica europea, de Peppol i la reforma francesa a ViDA i el RD 238/2026 a Espanya. Technova Partners implanta aquests projectes per a clients i no ven cap producte propi de comptes a pagar.
En resum
- Millor per a grans empreses: Coupa (80/100), comptes a pagar més Coupa Pay, compliment de factura electrònica a més de 50 països, només sota pressupost (documentació de Coupa).
- Millor per a l'empresa mitjana europea: Payhawk (80/100), connexions actives amb Peppol, l'SdI italià, el KSeF polonès i Finvoice, i cobertura de la reforma francesa a través d'una Plateforme Agréée associada (factura electrònica de Payhawk).
- Millor especialista per a equips centrats en l'ERP: Medius (75/100), punt d'accés Peppol i Plateforme Agréée registrada a França, amb ISO 27001:2022 més SOC 1 i SOC 2 Tipus 2 (Medius, factura electrònica francesa).
- Millor per a pagaments internacionals a proveïdors: Tipalti (73/100), comptes a pagar des de 99 $/mes més comissions per transacció, pagaments a més de 200 països i territoris (preus de Tipalti).
- Millor opció gratuïta (EUA): Ramp Bill Pay (73/100), pagament de factures per ACH, targeta, xec i transferència al pla de 0 $ (preus de Ramp).
- Millor per a les obligacions de factura electrònica a la UE amb pressupost de pime: Yooz (70/100), Plateforme Agréée registrada a França i punt d'accés Peppol (Yooz).
- Cost de referència: processar una factura costa de mitjana 9,84 $, davant de 2,65 $ als millors equips de comptes a pagar (Ardent Partners, State of ePayables 2025).
Què és el programari d'automatització de comptes a pagar?
El programari d'automatització de comptes a pagar (AP automation, en anglès) gestiona el procés de la factura al pagament: envia les factures de proveïdors a aprovació, les encreua amb comandes de compra i albarans de recepció, gestiona les incidències, les imputa al compte comptable, les sincronitza amb l'ERP i paga el proveïdor.
El control central és l'encreuament (matching). L'encreuament a dues bandes compara la factura amb la comanda de compra. L'encreuament a tres bandes hi afegeix l'albarà o recepció de mercaderia (GRN): l'eina comprova que quantitat i preu coincideixen entre comanda, albarà i factura dins d'una tolerància fixada, aprova la factura automàticament si és així i envia qualsevol discrepància a una persona com a incidència.
En aquesta guia limitem l'abast estrictament a aquest flux. Convertir un PDF o un escaneig en dades és captura, i ho tractem a la nostra comparativa de programari de processament intel·ligent de documents. Les targetes d'empleats, els tiquets i el quilometratge són gestió de despeses, i els cobreix la nostra guia de programari de gestió de despeses.
Mordor Intelligence xifra el mercat en 6.170 milions de dòlars el 2025 i 6.940 milions el 2026, i en projecta 12.460 milions el 2031, una taxa de creixement anual composta del 12,44 % (Mordor Intelligence, 2026). Amèrica del Nord va concentrar el 37,10 % dels ingressos el 2025. Entre els motors que cita hi ha "mandatory e-invoicing across 80+ countries" (la factura electrònica obligatòria a més de 80 països), i per això la preparació per a la UE pesa tant a la nostra puntuació.
Què ha canviat en l'automatització de comptes a pagar des del 2025?
Tres canvis alteren la preselecció el 2026. El primer és regulador. El Consell de la UE va adoptar el paquet ViDA (IVA en l'era digital) l'11 de març de 2025, i la factura electrònica estructurada serà obligatòria en les operacions B2B intracomunitàries a partir de l'1 de juliol de 2030. Els terminis nacionals arriben abans: Bèlgica des de l'1 de gener de 2026, el KSeF polonès des de l'1 de febrer de 2026 per als contribuents més grans i l'1 d'abril de 2026 per a la resta, i França des de l'1 de setembre de 2026. A Espanya, el RD 238/2026 ja fixa el calendari B2B per al 2027-2028.
El segon és la propietat. TPG i Corpay van completar la compra d'AvidXchange el 15 d'octubre de 2025 a 10,00 $ per acció, cosa que la va valorar en uns 2.200 milions de dòlars, amb Corpay com a titular de prop del 34 % (nota de premsa d'AvidXchange). Basware va completar la compra de Trustpair, especialista en frau en pagaments i validació de proveïdors, el 5 d'octubre de 2026 (sala de premsa de Basware).
El tercer són els agents d'IA. "Billy" de Stampli, l'agent de comptes a pagar de Ramp i Medius Copilot ja imputen línies de factura i suggereixen aprovacions. Ardent Partners indica que el 58 % dels departaments de comptes a pagar fa servir o pilota IA, mentre que la taxa mitjana d'incidències en factures continua en el 18,4 % (Ardent Partners, 2026, via Docsumo).
Puntuem cada eina de l'1 al 5 en sis criteris ponderats. Els pesos sumen 100 i la nota ponderada és la suma de pes × nota ÷ 5, de manera que una eina amb un 5 a tot obté 100. Les notes es basen en funcions, preus i certificacions publicats als webs oficials dels proveïdors i verificats el 8 de novembre de 2026; les xifres de tercers s'etiqueten com a estimació.
El flux és el que pesa més perquè és on es guanyen o es perden els projectes: la taxa d'incidències decideix quantes factures encara necessiten una persona. Pagaments i preparació per a la UE venen després: si l'eina no pot pagar un proveïdor alemany en euros o rebre una factura electrònica francesa des del setembre de 2026, necessitaràs un segon sistema. Els empats es desfan per la nota de flux més alta (C1), després per preparació per a la UE (C3) i després per pagaments (C2).
| # |
Criteri |
Pes |
5 vol dir |
3 vol dir |
1 vol dir |
| C1 |
Profunditat del flux de la factura al pagament |
25 |
Regles configurables multinivell, encreuament a tres bandes natiu, imputació amb IA, multisocietat |
Aprovacions més encreuament bàsic amb comanda |
Només aprovacions simples |
| C2 |
Pagaments i divises |
20 |
Més de 100 divises, mètodes globals, rails de pagament propis |
Nacionals més alguns d'internacionals |
Sense execució de pagaments: es paga des de l'ERP, el banc o una eina de tercers |
| C3 |
Preparació per a la UE |
20 |
Punt d'accés Peppol o connexió Peppol activa, més 3 o més obligacions nacionals (detallades, o dins d'un compliment documentat a més de 50 països) |
RGPD més formats parcials de factura electrònica |
Disseny només per als EUA |
| C4 |
Transparència de preu i valor |
15 |
Preus públics o pla gratuït |
Preu "des de" públic, la resta sota pressupost |
Només sota pressupost, amb un cost d'entrada alt documentat |
| C5 |
Amplitud d'integració amb ERP |
10 |
Més de 50 connectors natius o connectors profunds amb ERP corporatius |
Principals ERP d'empresa mitjana |
Pocs o basats en CSV |
| C6 |
Certificacions de seguretat |
10 |
SOC 1 + SOC 2 Tipus II + ISO 27001 verificats |
Només SOC 2, o sense verificar |
Cap de publicada |
Definim també les notes intermèdies, perquè algunes decideixen posicions. A C2, un 4 vol dir pagaments nacionals i internacionals propis amb menys de 100 divises o amb cobertura no publicada, i un 2 vol dir un mòdul de pagaments propi venut com a complement a part i amb cobertura no publicada. A C3, un 4 vol dir punt d'accés o connexió Peppol més una o dues obligacions nacionals verificades, i un 2 vol dir pagaments o gestió de l'IVA a la UE sense connexió de factura electrònica verificada. Una obligació compta si el proveïdor la cobreix directament o mitjançant un soci documentat. L'allotjament a la UE no puntua: comproveu-lo al contracte d'encàrrec de tractament. A C4, un 4 vol dir preus públics de tots els plans d'autoservei, incloses les tarifes d'ús, amb només el pla corporatiu sota pressupost; un preu "des de" públic amb comissions per transacció no publicades es queda en 3. Un 2 vol dir només sota pressupost sense cost d'entrada documentat, o un preu "des de" moderat publicat per tercers. Una estimació de tercers per sobre d'uns 20.000 $ l'any compta com a cost d'entrada alt (un 1). A C6, un 4 vol dir que dues de les tres certificacions estan verificades, o que les tres hi apareixen sense indicar el tipus d'informe. "Verificat" vol dir declarat en una pàgina que controla el mateix proveïdor.
Els 10 millors programaris de comptes a pagar el 2026, comparats
Coupa i Payhawk empaten a 80/100, i Coupa queda primer per profunditat del flux. El segueix Medius amb 75 i després Tipalti i Ramp Bill Pay amb 73 cadascun; també empaten en flux i en preparació per a la UE, així que Tipalti queda per davant per pagaments. Si sou a la UE, ordeneu per C3: Coupa, Payhawk, Basware i Yooz lideren amb un 5, i Medius segueix amb un 4.
| Posició |
Eina |
Preu d'entrada (nov. 2026) |
Tipus de preu |
C1 |
C2 |
C3 |
C4 |
C5 |
C6 |
Nota /100 |
Millor per a |
| 1 |
Coupa |
Només sota pressupost; contracte mitjà d'uns 94.500 $/any |
Estimació de tercers |
5 |
4 |
5 |
1 |
4 |
4 |
80 |
Grans empreses amb procure-to-pay global |
| 2 |
Payhawk |
Des de 149 £/mes Growth (una sola societat, menys de 20 empleats, 15 factures/mes); la resta sota pressupost |
Publicat |
3 |
5 |
5 |
3 |
3 |
5 |
80 |
Empresa mitjana europea: proveïdors i targetes junts |
| 3 |
Medius |
Només sota pressupost (dos paquets) |
n/d |
5 |
2 |
4 |
2 |
5 |
5 |
75 |
Equips mitjans i grans centrats en l'ERP |
| 4 |
Tipalti |
Des de 99 $/mes + comissions per transacció |
Publicat |
4 |
5 |
2 |
3 |
4 |
4 |
73 |
Scale-ups que paguen proveïdors a molts països |
| 5 |
Ramp Bill Pay |
0 $/usuari; Plus 15 $/usuari + quota de plataforma |
Publicat |
4 |
4 |
2 |
5 |
4 |
3 |
73 |
Empreses dels EUA amb pressupost mínim |
| 6 |
Stampli |
Només sota pressupost |
n/d |
5 |
4 |
2 |
2 |
5 |
3 |
71 |
Equips que volen imputació amb IA sobre qualsevol ERP |
| 7 |
Yooz |
Des d'uns 199 $/mes, usuaris il·limitats |
Estimació de tercers |
4 |
3 |
5 |
2 |
3 |
3 |
70 |
Pimes de França, Espanya i Itàlia davant les obligacions |
| 8 |
Basware |
A mida; enviament de factures electròniques per subscripció o pagament per ús |
n/d |
4 |
1 |
5 |
2 |
4 |
5 |
68 |
Recepció massiva de factures electròniques de molts països |
| 9 |
BILL |
49 $/usuari/mes Essentials |
Publicat |
3 |
4 |
1 |
5 |
3 |
4 |
64 |
Petites empreses dels EUA amb QuickBooks o Xero |
| 10 |
AvidXchange |
Des d'uns 440 $/mes |
Estimació de tercers |
4 |
3 |
1 |
1 |
4 |
3 |
53 |
Empresa mitjana dels EUA en immobiliari i construcció |
Nota = (C1 × 25 + C2 × 20 + C3 × 20 + C4 × 15 + C5 × 10 + C6 × 10) ÷ 5. Preus sense IVA, comprovats el 8 de novembre de 2026. Els models per usuari, per factura i per quota de plataforma no són comparables: modeleu el vostre volum abans de decidir.
1. Coupa: la millor per a grans empreses (80/100)
Coupa és la millor opció per a grans empreses que volen compres, factura electrònica i pagaments en una sola suite.
- Què és: una suite corporativa de gestió de la despesa empresarial (BSM). Coupa AP automatitza el processament de factures i Coupa Pay les paga per transferència, xec digital (EUA) o targeta virtual.
- Funcions destacades: compliment de factura electrònica a "more than 50 countries" (més de 50 països) mitjançant Compliance-as-a-Service, connexió amb Peppol i amb portals públics, i intercanvi amb les Plateformes Agréées franceses i el PPF des de l'1 de setembre de 2026 (documentació de Coupa).
- Reconeixement d'analistes: "Coupa Named a Leader in the 2026 IDC MarketScape for AI-Enabled Accounts Payable Automation Software for Large Enterprise" (Business Wire, 30 de setembre de 2026).
- Seguretat: Coupa afirma que "some of the standards that we certify with include AICPA SOC I and SOC II, PCI, and ISO27001" (Coupa trust). La pàgina no indica el tipus d'informe SOC, i per això C6 és un 4 i no un 5.
| Pla |
Preu (nov. 2026) |
Notes |
| Coupa AP + Coupa Pay |
Només sota pressupost |
Contractes corporatius; sense llista de preus pública. Vendr indica una mediana de 94.519 $ l'any en les compres de Coupa que registra, amb un interval d'uns 20.800 $ a 331.000 $ (estimació de tercers, Vendr) |
- Ideal per a: grups amb moltes societats i països que gestionen, o gestionaran, les compres a la mateixa plataforma.
- Advertiment honest: al nostre parer, només compensa a grans grups que facin servir compres, comptes a pagar i pagaments alhora. Sense preu públic i amb un contracte mitjà documentat d'uns 94.500 $ l'any, el preu puntua 1 a la nostra rúbrica (cost d'entrada alt documentat), davant del 2 dels proveïdors només sota pressupost sense xifra documentada. Exigeix una licitació formal; demaneu els informes SOC 1 i SOC 2 vigents al portal de clients. La preparació per a la UE és un 5 perquè Coupa documenta connexió Peppol, la reforma francesa i compliment a més de 50 països; no és punt d'accés Peppol en si, i l'allotjament a la UE s'ha de confirmar al contracte.
- Nota: 80/100 (C1 5, C2 4, C3 5, C4 1, C5 4, C6 4).
2. Payhawk: la millor per a l'empresa mitjana europea (80/100)
Payhawk és la millor opció per a empreses mitjanes europees que volen factura electrònica, pagaments a proveïdors i targetes corporatives en una plataforma.
- Què és: una plataforma de gestió de la despesa, amb seu a Londres i enginyeria a Sofia (Bulgària), que inclou un mòdul de comptes a pagar.
- Funcions destacades: "Invoice management & eInvoice format support", "Live integrations with eInvoicing networks - Peppol, PPF, SdI, KSeF, Finvoice", un "AP approval workflow designer", "Global FX payments (115 currencies, 150 countries)" i "Free payments: SEPA Instant, Faster Payments & ACH". El "3-way matching (GRN support)" apareix al mòdul de Procurement, a part del nucli de comptes a pagar.
- Seguretat: PCI DSS Nivell 1, SOC 1 i SOC 2 Tipus 2, i ISO 27001 (seguretat de Payhawk).
| Pla |
Preu (nov. 2026) |
Notes |
| Growth |
Des de 149 £/mes |
Empreses del Regne Unit o l'EEE amb menys de 20 empleats que "operate as a single entity"; 10 targetes i 10 llocs (8 d'empleat + 2 d'administrador o gestor); fins a 15 factures i 15 reemborsaments al mes; prova gratuïta opcional de 7 dies |
| Plans modulars |
Sota pressupost |
Contractes anuals o plurianuals |
Font: preus de Payhawk.
- Ideal per a: empreses amb societats a França, Itàlia, Polònia o els països nòrdics que ja han d'enviar i rebre factures electròniques.
- Advertiment honest: els comptes a pagar són un mòdul d'una plataforma de despesa més àmplia, no una suite dedicada, i l'encreuament a tres bandes requereix el mòdul de Procurement. La seva gestió d'incidències és, al nostre parer, menys especialitzada que la de Medius o Stampli, i el límit de 15 factures al mes fa de Growth un pla d'inici. Per a França, Payhawk no és una Plateforme Agréée registrada: cobreix la reforma a través del seu soci Invopop, que descriu com "a certified provider offering PA and Peppol connectivity" (factura electrònica de Payhawk). La connexió amb el PPF no n'hi hauria prou: des del setembre de 2026 el PPF és directori i concentrador, no una plataforma per on rebre factures. Demaneu les condicions del contracte amb el soci abans de confiar-hi. La preparació per a la UE és un 5 perquè té connexions Peppol actives més tres obligacions nacionals (Itàlia i Polònia directament, França a través de la PA associada), tot i que no és punt d'accés Peppol en si.
- Nota: 80/100 (C1 3, C2 5, C3 5, C4 3, C5 3, C6 5).
3. Medius: el millor especialista per a equips centrats en l'ERP (75/100)
Medius és l'especialista pur més sòlid de la llista per a equips mitjans i grans amb entorns ERP complexos.
- Què és: un proveïdor suec de comptes a pagar amb seu nord-americana a Jacksonville i, segons tercers, més de 4.000 clients.
- Funcions destacades: dos paquets. "Medius AP Essentials" cobreix automatització de comptes a pagar, captura, analítica i suport estàndard per a una societat. "Medius AP 360" hi afegeix Copilot, converses amb proveïdors, detecció de frau i risc i un portal de proveïdors per a tres societats. Els complements inclouen pagaments, compres, sourcing, despeses i contractes, i tots els plans tenen un entorn sandbox (preus de Medius).
- Factura electrònica a la UE: "Medius is already a Peppol Access Point", i està registrada davant l'administració tributària francesa (DGFiP) com a Plataforma Autoritzada (PA) per a la reforma del 2026. En emissió admet "all three base formats (UBL, CII, Factur-X), Peppol bis 3.1, JSON and EDIFACT" (Medius, factura electrònica francesa).
- Seguretat: SOC 1 Tipus 2, SOC 2 Tipus 2, ISO/IEC 27001:2022 i ISO 9001:2015 (Medius Trust Center).
| Pla |
Preu (nov. 2026) |
Notes |
| AP Essentials |
Només sota pressupost |
1 societat |
| AP 360 |
Només sota pressupost |
3 societats, Copilot, detecció de frau |
- Ideal per a: equips financers amb grans volums de factures cap a SAP, Dynamics o similars que volen encreuaments i controls antifrau sòlids.
- Advertiment honest: els pagaments no són a cap paquet: Medius Payments es ven com a complement "at additional costs" i la seva cobertura de divises i països no es publica, així que els pagaments puntuen 2. No publica preus. És punt d'accés Peppol amb una obligació nacional verificada (França); no hem trobat cap pàgina del proveïdor que documenti cobertura a Itàlia, Polònia o Espanya, de manera que a la nostra rúbrica la preparació per a la UE és un 4 i no un 5.
- Nota: 75/100 (C1 5, C2 2, C3 4, C4 2, C5 5, C6 5).
4. Tipalti: la millor per a pagaments internacionals a proveïdors (73/100)
Tipalti és l'opció més forta quan el difícil és pagar proveïdors a molts països i en moltes divises.
- Què és: una plataforma global de pagaments amb automatització de comptes a pagar i mòduls de compres, despeses i tresoreria, amb seu a San Mateo (Califòrnia).
- Funcions destacades: portal d'autoservei per a l'alta de proveïdors i els seus formularis fiscals, comptes a pagar multisocietat, encreuament amb comandes i pagaments a "200+ countries and territories in 120 currencies, using 50+ payment methods". Tipalti afirma que aplica "26,000 rules to help reduce payment errors".
- Integracions: NetSuite, Sage Intacct, QuickBooks, Xero, Workday i Microsoft Dynamics (integracions de Tipalti).
| Pla |
Preu (nov. 2026) |
Notes |
| Tipalti Accounts Payable |
Des de 99 $/mes |
Usuaris il·limitats, portal de proveïdors, automatització bàsica; comissions per factura i per pagament a part |
| Mass Payments |
249 $/mes |
Producte a part |
| Empresa mitjana / gran |
A mida |
"No per-user or per-approver fees" |
Font: preus de Tipalti. Sense pla gratuït.
- Ideal per a: scale-ups i marketplaces amb proveïdors o socis a desenes de països.
- Seguretat: "Tipalti is SSAE 18 SOC compliant and ISAE 3402 (SOC1) and ISAE 3000 (SOC2) Type II certified" (plataforma cloud de Tipalti). El certificat ISO 27001 que cita el seu contracte d'encàrrec de tractament pertany a AWS, no a Tipalti.
- Advertiment honest: les comissions per transacció no es publiquen, així que els 99 $ del titular no són el vostre cost real. Tipalti gestiona bé les divises europees i l'IVA multisocietat, però no hem trobat punt d'accés Peppol ni connexió amb cap obligació nacional de factura electrònica, i per això puntua 2 en preparació per a la UE.
- Nota: 73/100 (C1 4, C2 5, C3 2, C4 3, C5 4, C6 4). Empata amb Ramp Bill Pay en nota, flux i preparació per a la UE, i queda per davant per pagaments (C2 5 davant de 4).
5. Ramp Bill Pay: la millor opció gratuïta per a empreses dels EUA (73/100)
Ramp Bill Pay és la manera més assequible d'automatitzar factures als EUA, perquè el pagament de factures va inclòs al pla gratuït.
- Què és: el mòdul de factures de la plataforma de despesa de Ramp, al costat de targetes i despeses.
- Funcions destacades: el pla gratuït permet "Pay bills by ACH, card, check, wire, and more", amb regles i circuits d'aprovació. Ramp Plus hi afegeix "Automated batch payments", "Approval recommendations from AP agent", "Line item auto-coding from AP agent", "Payment release approvals" i "Three-way match with imported purchase orders and item receipts".
- Seguretat: SOC 2 Tipus II, PCI i SSO amb Okta, Google o Azure (seguretat de Ramp). La pàgina no esmenta SOC 1 ni ISO 27001, així que la seguretat puntua 3.
| Pla |
Preu (nov. 2026) |
Notes |
| Ramp Free |
0 $/mes/usuari |
Pagament de factures inclòs |
| Ramp Plus |
15 $/mes/usuari + quota de plataforma segons la mida de l'equip |
20 % de descompte anual; agent de comptes a pagar, encreuament a tres bandes |
| Enterprise |
A mida |
|
Font: preus de Ramp.
- Ideal per a: empreses dels EUA que volen targetes, despeses i factures en una eina gratuïta o barata.
- Advertiment honest: Ramp indica operacions al Regne Unit i l'EEE, però Bill Pay està pensat primer per als EUA, així que comproveu l'elegibilitat de cada societat de fora dels EUA. La preparació per a la UE és un 2 i no un 1 per la presència a l'EEE i les transferències, però no hem trobat connexió de factura electrònica.
- Nota: 73/100 (C1 4, C2 4, C3 2, C4 5, C5 4, C6 3).
6. Stampli: la millor capa d'imputació amb IA sobre qualsevol ERP (71/100)
Stampli és la millor elecció per a qui vol imputació i aprovacions guiades per IA sense substituir l'ERP.
- Què és: una plataforma construïda al voltant de la factura, on els aprovadors comenten i aproven sobre la mateixa factura.
- Funcions destacades: l'agent d'IA "Billy" captura, imputa per línia, detecta duplicats i enruta aprovacions. Els plans inclouen "unlimited entities/locations, vendors, and PO matching" i pagaments per "domestic check & ACH, global ACH & wire, virtual cards". Segons fonts de tercers, Stampli té més de 70 integracions natives amb ERP, entre les quals NetSuite, Sage Intacct, Dynamics, Oracle, SAP, Acumatica i QuickBooks.
| Pla |
Preu (nov. 2026) |
Notes |
| Tots els plans |
Sota pressupost |
Gestor de compte dedicat, suport amb "<90s response time" |
Font: preus de Stampli.
- Ideal per a: empreses multisocietat amb ERP mixtos que volen imputar i aprovar més de pressa.
- Advertiment honest: la seva pàgina de preus mostra segells AICPA SOC i RGPD, però no hem trobat cap pàgina del proveïdor que indiqui els tipus d'informe SOC, així que la seguretat puntua 3. No té xarxa de factura electrònica i els seus rails de pagament estan centrats en els EUA; la preparació per a la UE és un 2 i no un 1 només perquè ofereix ACH i transferències internacionals i mostra un segell RGPD.
- Nota: 71/100 (C1 5, C2 4, C3 2, C4 2, C5 5, C6 3).
7. Yooz: la millor per a les obligacions de factura electrònica amb pressupost de pime (70/100)
Yooz és la que encaixa millor amb pimes i empreses mitjanes de França, Espanya i Itàlia que necessiten complir les obligacions sense un contracte corporatiu.
- Què és: un proveïdor francès de compres i comptes a pagar amb seu a Aimargues, amb captura per IA, fluxos d'aprovació, encreuament amb comandes i pagaments.
- Funcions destacades: Yooz està registrada com a Plateforme Agréée de la DGFiP per a la reforma francesa (registre obtingut l'11 de desembre de 2025), és punt d'accés Peppol certificat, té un connector per a l'SdI italià i ofereix un mòdul Veri*Factu per a Espanya (Yooz). VeriFactu regula com emet i registra les factures el programari de facturació, així que el mòdul cobreix les factures de venda del mateix client de Yooz, no les factures de proveïdors rebudes a comptes a pagar.
- Seguretat: llistats de tercers indiquen ISO 27001 i SOC 2 amb centres de dades europeus. No hem pogut confirmar cap de les dues en una pàgina de Yooz, així que la seguretat puntua 3 a la nostra rúbrica.
| Pla |
Preu (nov. 2026) |
Notes |
| Entrada |
Des d'uns 199 $/mes, usuaris il·limitats |
Estimació de tercers (Capterra/GetApp); el cost total depèn del volum de factures |
- Ideal per a: empreses franceses que han de rebre factures electròniques des del setembre de 2026 i empreses catalanes i espanyoles que volen resoldre VeriFactu i les factures de proveïdors amb un sol proveïdor.
- Advertiment honest: la seva pàgina de preus no responia quan la vam consultar, i no hem pogut verificar els connectors amb ERP.
- Nota: 70/100 (C1 4, C2 3, C3 5, C4 2, C5 3, C6 3). A la nostra rúbrica, un preu "des de" moderat publicat per tercers puntua 2. La preparació per a la UE és un 5 per tres obligacions nacionals (França com a PA registrada, Itàlia a través de l'SdI i VeriFactu a Espanya pel costat de l'emissió) més el seu propi punt d'accés Peppol.
8. Basware: la millor per a la recepció massiva de factures electròniques (68/100)
Basware és la millor opció per a grans empreses que reben moltes factures electròniques de proveïdors de països diferents.
- Què és: un proveïdor finlandès (Espoo) de comptes a pagar per a grans empreses que a més opera una xarxa oberta de factura electrònica.
- Funcions destacades: punt d'accés Peppol oficial. Basware afirma que "sent the very first live transaction in the Peppol Network" i promet "100% supplier connectivity". Admet Peppol, IDOC, cXML, UBL, EDIFACT, TEAPPS, Finvoice, OIOUBL i Svefaktura, i diu que "supports global e-invoice formats and VAT taxation in more than 50 countries" (Basware per a proveïdors).
- Seguretat: informes SOC 1/ISAE 3402 i SOC 2/ISAE 3000 sota acord de confidencialitat, més ISO 27001, 27017 i 27018 (Basware trust).
| Pla |
Preu (nov. 2026) |
Notes |
| Automatització de comptes a pagar |
A mida |
|
| Enviament de factures electròniques |
Subscripció o pagament per ús |
|
- Ideal per a: grups que reben desenes de milers de factures de proveïdors al mes en diversos formats.
- Advertiment honest: Basware no executa pagaments a proveïdors: les factures aprovades passen a l'ERP o al banc, i per això els pagaments puntuen 1. La compra de Trustpair hi afegeix controls antifrau en pagaments i validació de proveïdors, no execució de pagaments. El preu és a mida. Encaixa amb empreses que ja paguen des del banc o l'ERP i sobretot necessiten rebre i validar factures electròniques.
- Nota: 68/100 (C1 4, C2 1, C3 5, C4 2, C5 4, C6 5).
9. BILL: la millor per a petites empreses dels EUA (64/100)
BILL és l'eina més senzilla i amb el preu més transparent per a petites empreses dels EUA amb QuickBooks o Xero.
- Què és: programari de comptes a pagar i pagaments per a pimes, construït sobre mètodes de pagament nord-americans com ACH i xecs i formularis fiscals dels EUA com el W-9.
- Funcions destacades: fluxos d'aprovació i accés per API a tots els plans, sincronització bidireccional i imputació amb IA des de Team, i polítiques d'aprovació personalitzades, comandes de compra amb encreuament a dues bandes, comptabilitat multisocietat i SSO des de Corporate. El doble control i la sincronització amb NetSuite, Sage Intacct, Dynamics i Acumatica són funcions d'Enterprise. Tots els plans paguen per "ACH, virtual card, credit card, and more".
- Seguretat: una "annual SOC 1 and SOC 2 Type II Audit by a leading national CPA Firm" (seguretat de BILL).
| Pla |
Preu (nov. 2026) |
Notes |
| Essentials |
49 $/usuari/mes |
Importació i exportació manual per CSV, fluxos d'aprovació, recollida del W-9 |
| Team |
65 $/usuari/mes |
Sincronització bidireccional amb QuickBooks/Xero, imputació amb IA de factures multilínia, rols personalitzats |
| Corporate |
89 $/usuari/mes |
Polítiques d'aprovació personalitzades, comandes i encreuament a dues bandes, multisocietat, SSO |
| Enterprise |
A mida |
Sincronització bidireccional amb NetSuite, Sage Intacct, Dynamics, Acumatica; doble control |
Font: preus de BILL. L'accés per API figura a tots els plans. Prova gratuïta als plans de pagament.
- Ideal per a: petites empreses i despatxos comptables dels EUA.
- Advertiment honest: el preu per usuari s'encareix a mesura que creixen els aprovadors, i no està pensat per a la factura electrònica europea.
- Nota: 64/100 (C1 3, C2 4, C3 1, C4 5, C5 3, C6 4).
10. AvidXchange: la millor per a immobiliari i construcció als EUA (53/100)
AvidXchange és una xarxa de comptes a pagar i pagaments per a empresa mitjana amb gran cobertura dels sectors immobiliari, construcció i comunitats de propietaris (HOA) als EUA.
- Què és: un proveïdor de comptes a pagar amb seu a Charlotte, privat des de l'octubre de 2025 després de la compra per part de TPG i Corpay.
- Funcions destacades: fluxos sectorials per a immobiliari, construcció i comunitats de propietaris, i una xarxa de pagaments a proveïdors als EUA i el Canadà. L'operació a 10,00 $ per acció va valorar la companyia en uns 2.200 milions de dòlars, i Corpay en té prop del 34 %.
| Pla |
Preu (nov. 2026) |
Notes |
| Entrada |
Des d'uns 440 $/mes |
Estimació de tercers; excedent d'uns 1,50-5,00 $ per factura |
| Primer any |
Uns 25.000-40.000 $ amb implantació |
Estimació de tercers |
AvidXchange no publica preus.
- Ideal per a: gestors immobiliaris i contractistes dels EUA.
- Advertiment honest: sense cobertura a la UE i sense preu publicat, així que les xifres anteriors són només estimacions de tercers. No hem trobat certificacions de seguretat a les seves pàgines accessibles, així que la seguretat puntua 3 (no verificada). La seva xarxa de pagaments cobreix els EUA i el Canadà, que a la nostra rúbrica és "nacionals més alguns d'internacionals", així que els pagaments puntuen 3. Amb Corpay com a accionista, vigileu l'evolució del full de ruta.
- Nota: 53/100 (C1 4, C2 3, C3 1, C4 1, C5 4, C6 3).
També a considerar: Corpay AP automation ofereix alta gestionada de proveïdors, pagaments per ACH, targeta virtual i xec, regles d'aprovació per import, proveïdor, compte comptable o societat, encreuament a dues i tres bandes i "180+ ERP integrations built on API, SFTP, and file-based connections" (Corpay AP automation), sota pressupost. Rillion, un proveïdor suec, ofereix els nivells Essential, Professional i Premium amb usuaris i societats il·limitats, un compromís mínim de 12 mesos i sense prova. L'hem deixat fora del top 10 perquè es solapa amb Medius i Basware i no publica preus.
Quines eines de comptes a pagar estan preparades per a la factura electrònica a la UE?
Payhawk, Yooz, Basware i Coupa són les eines d'automatització de comptes a pagar més preparades per a la UE el 2026. Totes tenen punt d'accés Peppol o connexió Peppol activa. Payhawk i Yooz detallen tres obligacions nacionals cadascuna; Basware i Coupa documenten compliment a més de 50 països sense enumerar-les. Medius és punt d'accés Peppol i Plateforme Agréée registrada a França, però no hem trobat cap pàgina del proveïdor sobre altres obligacions nacionals, així que puntua 4: a la nostra rúbrica, una o dues obligacions verificades són un 4 i tres o més són un 5. Les eines dissenyades per als EUA (BILL, AvidXchange, Stampli i Ramp) necessitarien a Europa un proveïdor de factura electrònica a part.
La taula resumeix el que documenta cada proveïdor a novembre de 2026.
| Eina |
Peppol |
Reforma francesa (PA/PPF) |
SdI (Itàlia) |
KSeF (Polònia) |
VeriFactu (Espanya) |
Preparació UE (C3) |
| Payhawk |
Sí (connexió) |
A través de PA associada (Invopop); Payhawk no és PA registrada |
Sí |
Sí |
No indicat |
5 |
| Yooz |
Sí (punt d'accés) |
Sí (Plateforme Agréée) |
Sí |
No indicat |
Sí (mòdul d'emissió) |
5 |
| Basware |
Sí (punt d'accés) |
Cobert pel compliment a més de 50 països (sense detallar) |
Cobert pel compliment a més de 50 països (sense detallar) |
Cobert pel compliment a més de 50 països (sense detallar) |
No indicat |
5 |
| Coupa |
Sí (connexió) |
Sí (des de l'1 set. 2026) |
Cobert pel compliment a més de 50 països (sense detallar) |
Cobert pel compliment a més de 50 països (sense detallar) |
No indicat |
5 |
| Medius |
Sí (punt d'accés) |
Sí (Plateforme Agréée) |
No indicat |
No indicat |
No indicat |
4 |
| Tipalti |
No trobat |
No |
No |
No |
No |
2 |
| Ramp, Stampli |
No |
No |
No |
No |
No |
2 |
| BILL, AvidXchange |
No |
No |
No |
No |
No |
1 |
Els terminis que compten: França exigeix a tota empresa amb NIF d'IVA rebre factures electròniques des de l'1 de setembre de 2026; les grans i mitjanes n'emeten des d'aquesta data i les pimes des de l'1 de setembre de 2027. A Espanya, el Reial decret 238/2026 fixa l'emissió de factura electrònica B2B des de l'1 d'octubre de 2027 per a empreses que facturen més de 8 milions d'euros i des de l'1 d'octubre de 2028 per a la resta, a l'espera de l'ordre ministerial, amb l'obligació de comunicar l'estat de la factura (acceptació i pagament) en un termini de quatre dies hàbils. L'eina haurà de rebre factures estructurades i informar del seu estat, no només llegir PDF. VeriFactu és una obligació diferent de l'AEAT que s'aplica des del 2027 i afecta l'emissió. Alemanya exigeix a tota empresa poder rebre factures electròniques des de l'1 de gener de 2025, amb l'emissió opcional fins al 2027 i obligatòria per a empreses de qualsevol mida el gener de 2028 (Avalara). Les nostres guies de factura electrònica obligatòria a Espanya i de VeriFactu per a empreses expliquen totes dues obligacions amb detall.
Quant costa un programari de comptes a pagar?
Un programari d'automatització de comptes a pagar costa des de 0 $ al mes (Ramp Free) fins a més de 25.000 $ el primer any en plataformes per a empresa mitjana (estimació de tercers per a AvidXchange), segons com cobri el proveïdor. Tres models: per usuari (BILL a 49, 65 o 89 $ al mes), quota de plataforma més transaccions (Tipalti des de 99 $ al mes més comissions per factura i per pagament) i contractes corporatius només sota pressupost (Coupa, Medius, Stampli, Basware).
El retorn surt del cost per factura. L'State of ePayables 2025 d'Ardent Partners situa el cost mitjà de processar una factura en 9,84 $, davant de 2,65 $ als millors equips (el 20 % superior) i 12,42 $ a la resta. L'Open Standards Benchmarking d'APQC, una base de dades contínua consultada el novembre de 2026, situa la mediana del cost total del procés de comptes a pagar en 6,00 $ per factura en 5.846 organitzacions (APQC).
Un exemple senzill fa servir cost mensual = factures × cost per factura. Una empresa que processa 2.000 factures al mes al cost mitjà d'Ardent gasta 2.000 × 9,84 $ = 19.680 $. Al cost dels millors gastaria 2.000 × 2,65 $ = 5.300 $, una diferència de 14.380 $ al mes. L'estalvi real depèn de la vostra taxa d'incidències, així que feu servir el vostre volum i el vostre cost actual. Els xecs retrocedeixen: l'AFP va constatar que van suposar el 26 % dels pagaments B2B el 2025, davant del 33 % el 2022 (via Docsumo), cosa que resta valor a les funcions d'impressió de xecs; a Catalunya i a Espanya, on la transferència SEPA ja domina, aquest criteri pesa encara menys.
Quin programari de comptes a pagar hauríeu de triar?
Trieu primer per perfil i després per funcions: BILL o Ramp per a petites empreses dels EUA, Payhawk o Yooz per a empreses europees davant les obligacions de factura electrònica, Tipalti per a pagaments internacionals i Coupa o Medius per a grans equips centrats en l'ERP. El que decideix és on són els vostres proveïdors, quin ERP feu servir i si les obligacions ja us afecten.
Feu servir la matriu com a preselecció i proveu-ne les dues primeres.
| Perfil d'empresa |
Primera opció |
Alternativa |
Per què |
| Petita empresa dels EUA amb QuickBooks/Xero |
BILL |
Ramp Bill Pay |
Preus per usuari publicats, posada en marxa ràpida |
| Empresa dels EUA que vol comptes a pagar gratis |
Ramp Bill Pay |
BILL |
Pagament de factures al pla de 0 $ |
| Scale-up que paga proveïdors a més de 50 països |
Tipalti |
Payhawk |
120 divises, portal de proveïdors, formularis fiscals |
| Empresa mitjana europea amb targetes + comptes a pagar |
Payhawk |
Yooz |
Connexions actives amb Peppol, SdI i KSeF; França a través d'una PA associada |
| Pime francesa, espanyola o italiana davant les obligacions |
Yooz |
Payhawk |
Plateforme Agréée, Peppol, SdI, mòdul VeriFactu per a factures de venda |
| Equip de comptes a pagar mitjà o gran centrat en l'ERP |
Medius |
Stampli |
Profunditat d'encreuament, detecció de frau, Peppol i PA francesa |
| Multisocietat amb ERP mixtos, focus en imputació amb IA |
Stampli |
Medius |
Agent d'IA Billy, més de 70 integracions amb ERP segons tercers |
| Gran empresa que rep factures electròniques de molts països |
Basware |
Coupa |
Primera transacció Peppol real, més de 50 països |
| Gran empresa global que estandarditza el procure-to-pay |
Coupa |
Basware |
Líder a l'IDC MarketScape 2026 |
| Immobiliari o construcció als EUA |
AvidXchange |
Corpay |
Fluxos sectorials, xarxa de proveïdors |
"La majoria de projectes de comptes a pagar es venen per la precisió de la captura, però es guanyen o es perden a les incidències", diu Alfons Marques, fundador de Technova Partners. "Abans de comparar demos, traieu les factures de l'últim trimestre i compteu quantes van necessitar que algú corregís una comanda, un preu o la fitxa d'un proveïdor. Aquest número us diu quina eina us estalviarà temps de debò."
Si l'eina s'ha de connectar a un ERP nou o heretat, la nostra comparativa de programari ERP explica com gestionen els comptes a pagar les principals plataformes de manera nativa. Per implantar-ho, el nostre equip de consultoria de factura electrònica ajuda a connectar el programari de comptes a pagar amb Peppol i amb les plataformes nacionals, i el nostre servei de processament intel·ligent de documents s'encarrega de la captura de factures no estàndard.
Feu un pilot de dues setmanes amb les vostres factures en lloc de refiar-vos de les demos. Feu servir com a mínim 200 factures reals: amb comanda i sense, rectificatives, en divisa estrangera i de proveïdors problemàtics coneguts.
Mesureu quatre coses:
- Taxa sense intervenció (touchless): la proporció de factures que passen de la recepció a l'aprovació sense que ningú les editi.
- Gestió d'incidències: com assenyala l'eina les discrepàncies de preu i quantitat a l'encreuament a tres bandes, i quant es triga a resoldre'n una.
- Sincronització amb l'ERP: si proveïdors, comptes comptables, comandes i albarans se sincronitzen en tots dos sentits sense exportacions manuals.
- Remesa de pagaments: una remesa real a proveïdors en almenys dues divises, inclosa SEPA quan correspongui.
A la UE, demaneu el contracte d'encàrrec de tractament conforme al RGPD, la ubicació dels centres de dades i els subencarregats, i si és punt d'accés Peppol certificat o depèn d'un soci. En seguretat, demaneu els informes SOC 1 i SOC 2 Tipus II vigents i el certificat ISO 27001, i comproveu que està a nom del proveïdor i no del seu núvol. Si penseu automatitzar passos al voltant de l'eina, com l'alta de proveïdors o la introducció de dades a l'ERP, els nostres serveis d'RPA cobreixen aquesta capa.
Metodologia
Partim dels proveïdors que posicionen per a "AP automation software" i "accounts payable automation" als EUA i al Regne Unit, més els principals proveïdors europeus de comptes a pagar i factura electrònica. Limitem l'abast a la factura al pagament: aprovacions, encreuament a dues i tres bandes, incidències, pagaments a proveïdors i divises. Excloem les de només captura i les de despeses. Technova Partners és una consultora de transformació digital: connectem eines de comptes a pagar amb ERP i xarxes de factura electrònica per a clients, i no venem cap producte propi de comptes a pagar.
Cada eina s'ha puntuat amb els sis criteris anteriors a partir de les seves pàgines oficials de preus, producte, seguretat i documentació, comprovades el 8 de novembre de 2026. Els preus són publicats si provenen del web del proveïdor i estimacions de tercers si no; el que no es verifica rebaixa la nota. Actualitzarem la comparativa quan canviïn els preus o entrin en vigor noves obligacions.
Preguntes freqüents sobre programari de comptes a pagar
Quin és el millor programari d'automatització de factures de proveïdors el 2026?
Coupa i Payhawk empaten a 80/100 a la nostra comparativa, amb Coupa primer per profunditat del flux. Coupa lidera per a grans empreses i Payhawk per a empreses mitjanes europees. Medius (75) és l'especialista en comptes a pagar més sòlid per a equips centrats en l'ERP, Tipalti (73) lidera en pagaments internacionals a proveïdors, Ramp Bill Pay (73) és la millor opció gratuïta per a empreses dels EUA i Yooz (70) encaixa amb pimes europees davant les obligacions de factura electrònica.
Quant costa automatitzar els comptes a pagar per factura?
El preu del programari varia segons el model: BILL cobra 49-89 $ per usuari al mes, Tipalti comença a 99 $ al mes més comissions per transacció i Ramp inclou el pagament de factures al seu pla gratuït. El cost del procés per factura és una altra xifra. Ardent Partners (State of ePayables 2025) el situa en 9,84 $ de mitjana i 2,65 $ als millors equips, i el benchmark continu d'APQC situa la mediana en 6,00 $ per factura.
Necessito un punt d'accés Peppol per automatitzar els comptes a pagar?
El necessiteu si treballeu amb clients o proveïdors de països que fan servir Peppol per a la factura electrònica estructurada, com Bèlgica des del gener de 2026, o si intercanviareu factures B2B intracomunitàries quan ViDA entri en vigor l'1 de juliol de 2030. Basware, Medius i Yooz són punts d'accés, i Payhawk i Coupa es connecten a Peppol. Les eines dissenyades per als EUA solen necessitar un proveïdor a part.
Què és l'encreuament a tres bandes en comptes a pagar?
L'encreuament a tres bandes compara la comanda de compra, l'albarà de recepció (GRN) i la factura del proveïdor, i aprova la factura només quan quantitat i preu coincideixen dins d'una tolerància fixada. Qualsevol discrepància s'envia a una persona com a incidència. L'encreuament a dues bandes compara només la factura i la comanda, de manera que encaixa amb serveis en què no es reben mercaderies.
Quin és el millor programari de comptes a pagar per a empreses europees?
Per a empreses de la UE recomanem Payhawk per a empreses mitjanes que volen comptes a pagar i targetes juntes, Medius per a equips centrats en l'ERP, Yooz per a pimes franceses, espanyoles i italianes, i Basware o Coupa per a grans grups que reben factures electròniques de molts països. Les cinc han puntuat 4 o 5 en preparació per a la UE, que compta l'accés a Peppol més les obligacions nacionals cobertes directament o a través d'un soci documentat, com França, Itàlia i Polònia. Payhawk cobreix França a través d'una Plateforme Agréée associada, no com a tal.