Les millors eines de visibilitat en IA del 2026 són Otterly.ai, Scrunch, Peec AI i Profound: plataformes que llancen cada dia les preguntes dels teus compradors a ChatGPT, Perplexity, Gemini i les AI Overviews de Google, i mesuren quantes vegades s'esmenta, es cita i es recomana la teva marca. N'hem puntuat deu amb un mateix marc publicat i hem comprovat cada preu al web oficial del fabricant el novembre del 2026.
En resum
- Millor en conjunt: Otterly.ai (22/25), des de 29 $/mes per 15 prompts, amb seguiment diari a ChatGPT, AI Overviews, Perplexity i Copilot (preus).
- Més cobertura de motors amb preu públic: Scrunch, des de 300 $/mes sense permanència, amb 350 prompts propis en set plataformes d'IA (preus).
- Opció enterprise: Profound, que ara només ofereix una prova gratuïta i plans Enterprise a mida amb fins a 9 motors de resposta (preus).
- Mesura el % de visibilitat, no la «posició a la IA»: SparkToro va calcular que hi ha menys d'1 possibilitat entre 100 que ChatGPT o la IA de Google retornin dues vegades la mateixa llista de marques en 100 execucions (SparkToro).
Què és una eina de visibilitat en IA i en què es diferencia del programari SEO amb IA?
Una eina de visibilitat en IA és un programari de monitoratge que envia de manera repetida un conjunt de prompts a models de llenguatge i cercadors amb IA, i mesura si la teva marca apareix a les respostes, quines pàgines teves se citen i com et descriu el model.
És una categoria més estreta que les que ja hem comparat. El programari SEO amb IA ajuda a crear i optimitzar contingut (la nostra comparativa d'eines SEO amb IA analitza Surfer, Clearscope i les grans suites). Els rank trackers segueixen les posicions clàssiques de Google, amb el seguiment en IA com a complement (consulta les millors eines rank tracker). Les eines de recerca de paraules clau detecten la demanda de partida (vegeu les millors eines de recerca de paraules clau). Les eines d'aquest article fan una sola feina: dir-te si els motors generatius t'esmenten.
Per què importa ara: Pew Research Center va comprovar que els usuaris de Google que veien un resum d'IA feien clic en un resultat tradicional en el 8 % de les visites, davant del 15 % quan no apareixia cap resum, i només premien un enllaç dins del resum en l'1 % de les visites (Pew Research Center, 2025). Si la resposta és el destí, ser dins de la resposta és el nou posicionament.
Cada eina rep d'1 a 5 punts en cinc criteris, amb un màxim de 25. Les notes es basen en funcions i preus publicats a les pàgines oficials de cada fabricant el novembre del 2026; si una funció només la descriuen tercers, no l'hem comptada. No venem puntuacions ni posicions: un fabricant pot contractar un emplaçament patrocinat a Technova, sempre senyalitzat, però la taula de puntuació s'aplica igual a totes les eines.
| Criteri |
Pes |
Què mesurem |
| Cobertura de motors |
25 % |
ChatGPT, Perplexity, Gemini, AI Overviews, AI Mode, Copilot, Claude, i quins entren al pla d'entrada |
| Mètode de mesura |
25 % |
Execucions diàries, percentatge de visibilitat, seguiment de cites i fonts, sentiment |
| Capacitat d'acció |
15 % |
Anàlisi de bretxes, recomanacions, auditories de preparació per a la IA de les teves pàgines |
| Integracions i informes |
15 % |
API, Looker Studio o connectors de BI, GA4, exportacions, marca blanca |
| Valor i accés |
20 % |
Preu públic d'autoservei, preu per prompt seguit, prova gratuïta |
El mètode de mesura pesa el mateix que la cobertura per una raó. A l'estudi de SparkToro, 600 voluntaris van executar 12 prompts 2.961 vegades a ChatGPT, Claude i la IA de Google; la conclusió va ser que les llistes de marques gairebé mai no es repeteixen, i la recomanació, mesurar el «% de visibilitat en desenes o centenars de prompts executats diverses vegades» en lloc d'una posició a la IA (SparkToro). Les eines que informen de la presència en moltes execucions diàries puntuen més que les que venen una única «posició».
Les 10 millors eines de visibilitat en IA del 2026, comparades
Otterly.ai encapçala la nostra taula del 2026 amb 22/25, seguida de Scrunch (21) i d'un empat a 20,5 entre Peec AI i Profound. Peec AI es queda la tercera posició per desempat, perquè el seu preu és públic i d'autoservei.
| Eina |
Preu d'entrada (verificat nov. 2026) |
Prompts d'entrada |
Cobertura |
Mètode |
Acció |
Integracions |
Valor |
Total /25 |
| Otterly.ai |
29 $/mes (Lite) |
15 |
4 |
4,5 |
4,5 |
4 |
5 |
22 |
| Scrunch |
300 $/mes, o 250 $/mes en anual |
350 propis |
5 |
4,5 |
4,5 |
3,5 |
3,5 |
21 |
| Peec AI |
95 $/mes (Starter) |
50 |
4 |
4,5 |
4 |
4 |
4 |
20,5 |
| Profound |
Prova gratuïta i després a mida |
50/dia durant 7 dies (prova) |
5 |
5 |
4,5 |
4,5 |
1,5 |
20,5 |
| Ahrefs Brand Radar |
Des de 50 $/mes (prompts propis) |
No indicat |
4,5 |
4,5 |
3,5 |
4 |
3,5 |
20 |
| SE Ranking / SE Visible |
109 €/mes Core, o SE Visible des de 64 €/mes |
25 diaris / 75 |
4 |
3,5 |
3,5 |
4,5 |
4,5 |
20 |
| AthenaHQ |
Nivell gratuït, Starter 295 $/mes |
Il·limitats (per crèdits) |
5 |
4 |
4 |
3 |
3,5 |
19,5 |
| Rankscale |
17 $/mes (Essentials, anual) |
120 crèdits |
5 |
3,5 |
3,5 |
2,5 |
4,5 |
19 |
| Semrush AI Visibility Toolkit |
99 $/mes |
25 |
2,5 |
4 |
4,5 |
4,5 |
3 |
18,5 |
| Writesonic |
79 $/mes (Starter, anual) |
50 |
3 |
3,5 |
4,5 |
3 |
3,5 |
17,5 |
Dades verificades a la pàgina oficial de preus de cada fabricant, novembre del 2026. Preus sense IVA i subjectes a canvis freqüents; revisa la pàgina enllaçada abans de comprar.
1. Otterly.ai: la millor eina de visibilitat en IA en conjunt (22/25)
Otterly.ai guanya perquè combina un pla d'entrada de 29 $/mes amb el mètode de mesura complet: seguiment diari, visibilitat de marca i sentiment, i seguiment de les fonts citades. Tots els plans cobreixen quatre motors, ChatGPT, Google AI Overviews, Perplexity i Microsoft Copilot; Claude, AI Mode i Gemini es venen com a complements (preus d'Otterly).
El pla Standard (189 $/mes, 100 prompts) és on es converteix en eina d'equip: accés per API i MCP, Agent Analytics i 5.000 auditories GEO d'URL al mes, amb membres d'equip il·limitats en tots els nivells. Otterly afirma que la fan servir més de 40.000 professionals del màrqueting i que Gartner la va nomenar Cool Vendor en IA per al màrqueting el 2025 (Otterly).
El punt feble és la profunditat per euro a escala: 15 prompts a Lite serveixen per a un pilot, no per a un programa, i afegir Gemini o AI Mode encareix la factura.
2. Scrunch: la cobertura de motors més àmplia amb preu públic (21/25)
Scrunch cobreix set plataformes d'IA al pla d'entrada: ChatGPT, Claude, Gemini, Perplexity, Google AI Mode, AI Overviews i Meta. El pla Starter costa 300 $ al mes sense permanència o 250 $/mes en facturació anual, i inclou 350 prompts propis més 1.000 prompts sectorials (preus de Scrunch): el preu per prompt propi més baix de la llista, uns 0,86 $.
A més de monitorar, Scrunch segueix les cites, atribueix al teu web el trànsit d'agents d'IA i ven AXP, la seva «Agent Experience Platform», que serveix versions de les teves pàgines preparades per a la IA. Això la converteix en l'opció més completa per a equips que volen actuar sobre les dades, no només llegir-les.
La contrapartida: 300 $ és un compromís seriós per a una primera prova, i la pàgina de preus documenta les integracions d'informes menys que Peec o Otterly.
3. Peec AI: la millor per a equips de màrqueting que viuen en taulers (20,5/25)
Peec AI està pensada per a equips de màrqueting interns. El pla Starter costa 95 $/mes per 50 prompts, un país i un projecte; Pro costa 245 $/mes per 150 prompts i tres països (preus de Peec AI). Tots els nivells segueixen ChatGPT, AI Mode, AI Overviews, Microsoft Copilot, Gemini i Naver AI, i inclouen analítica de marca, analítica de fonts, anàlisi de bretxes, taulers compartibles i integració amb Google Analytics.
Peec diu que té la confiança de «3500+ brands and agencies» (Peec AI). La mancança que li resta punts: Perplexity i Claude només apareixen a la llista de models d'Enterprise, i el connector de Data Studio comença a Advanced, a 495 $/mes. Per a equips B2B els compradors dels quals fan servir Perplexity, comprova-ho abans de res.
4. Profound: l'estàndard enterprise, ja sense pla d'autoservei (20,5/25)
Profound ofereix la cobertura més profunda d'aquesta comparativa, fins a nou motors de resposta a Enterprise: ChatGPT, Perplexity, Google AI Mode, Gemini, Microsoft Copilot, DeepSeek, Claude, Google AI Overviews i Exa Search, amb SSO/SAML i compliment SOC 2 (preus de Profound). Els seus «Agents» permeten crear fluxos de treball reutilitzables sobre les dades de visibilitat.
El novembre del 2026 la pàgina oficial de preus només mostra una prova gratuïta (50 prompts diaris durant 7 dies a ChatGPT, Gemini i AI Overviews) i un pla Enterprise a mida. Per això Profound treu un 1,5 en valor i accés: no es pot comprar sense passar per vendes. Per a grans marques amb departament de compres i pressupost, és la referència; per a la resta, una demo.
5. Ahrefs Brand Radar: la millor visió de mercat (20/25)
Ahrefs Brand Radar és diferent per disseny: en lloc de seguir només els prompts que tries, mesura la teva quota de veu sobre un índex de «519 million+ prompts» derivat de les dades de paraules clau d'Ahrefs (Ahrefs Brand Radar). Cobreix ChatGPT, Perplexity, Gemini, Copilot, AI Overviews i AI Mode, amb Claude al nivell superior.
El preu comença en 50 $/mes per prompts propis amb actualització diària, i en 199 $/mes per l'AI Visibility Index. Qui ja paga Ahrefs rep entre 5 i 83 prompts de seguiment al seu pla. Si el teu equip viu a Ahrefs, comença-hi abans de comprar res; si necessites recomanacions i auditories, Brand Radar és més lleugera en capacitat d'acció que les especialistes.
6. SE Ranking i SE Visible: el millor valor dins d'una suite SEO (20/25)
SE Ranking ja inclou el seguiment de visibilitat en IA al pla Core (109 €/mes, o 87,20 € en anual): 25 prompts diaris en cinc motors d'IA, entre els quals AI Overviews, AI Mode, Gemini, ChatGPT i Copilot (preus de SE Ranking). Per a una feina dedicada, el seu producte independent SE Visible comença en 64 €/mes amb 75 prompts, uns 0,85 € per prompt.
Les integracions de la suite (Looker Studio, GA4, Search Console, API) li donen la millor nota d'integracions, compartida. Queda per darrere d'Ahrefs per desempat, perquè l'índex de prompts d'Ahrefs ofereix una foto de mercat més àmplia: el mòdul d'IA de SE Ranking és un bon rastrejador, menys un analista.
7. AthenaHQ: més models per pla (19,5/25)
AthenaHQ té un nivell gratuït, Essential, amb 25 $ de crèdit (300 crèdits) i un pla Starter de 295 $/mes amb 3.600 crèdits, temes, prompts i competidors il·limitats, i «visibilitat en 11 models»: entre ells ChatGPT, Perplexity, AI Overviews, Gemini, Claude, Copilot, Grok, DeepSeek, Meta AI i Mistral (preus d'AthenaHQ).
El model de crèdits fa que el cost sigui més difícil de preveure que una quota de prompts, i l'accés per API és un complement de pagament. Els connectors de BI (Tableau, Power BI, Looker) i el seu Athena Citation Engine queden reservats a Enterprise.
8. Rankscale: l'entrada més barata (19/25)
Rankscale és la manera més econòmica d'entrar a la categoria: Essentials costa 17 $/mes en facturació anual per 120 crèdits, i cada consulta costa «normalment 0,25 crèdits per motor i prompt», en més de 17 motors d'IA (preus de Rankscale). Tots els plans inclouen auditories de pàgina, i la programació va de cada hora a cada mes. L'API REST arriba amb Pro+ (195 $/mes) i la marca blanca amb Growth (327 $/mes). Ideal per a freelancers; els equips grans trobaran a faltar integracions.
Semrush ven el seu AI Visibility Toolkit per 99 $/mes, amb Visibility Overview, anàlisi de competidors, recerca de prompts, Brand Performance (quota de veu i sentiment) i una auditoria del lloc per a la cerca amb IA (Semrush Knowledge Base). Inclou 25 prompts de seguiment, i Prompt Tracking monitora Google AI Mode i ChatGPT; els informes de Brand Performance s'actualitzen cada setmana.
Les funcions de recerca i auditoria són excel·lents, i per això treu un 4,5 en capacitat d'acció. Però dos motors i 25 prompts limiten la cobertura: té més sentit per a equips que ja paguen Semrush.
10. Writesonic: seguiment integrat amb producció de continguts (17,5/25)
Writesonic combina el seguiment de visibilitat en IA amb redacció amb IA i auditories del lloc. El pla Starter (79 $/mes en facturació anual) segueix 50 prompts diaris a ChatGPT, Gemini i Google AI Overviews i inclou 15 articles amb IA al mes (preus de Writesonic). Perplexity, Claude, Copilot i Grok només arriben a Enterprise, i l'Action Center comença a Growth, a 399 $/mes. Tria-la si vols una sola eina que detecti bretxes i redacti la correcció; tria una especialista si la prioritat és mesurar.
Quins motors d'IA segueix cada eina al pla d'entrada?
Només Scrunch i AthenaHQ inclouen alhora ChatGPT, Perplexity, Gemini i les respostes amb IA de Google al pla d'entrada, i Ahrefs Brand Radar cobreix els quatre en els seus plans; la resta deixa almenys un motor important per a complements o Enterprise.
| Eina (pla d'entrada) |
ChatGPT |
Perplexity |
Gemini |
AI Overviews / AI Mode |
Copilot |
Claude |
| Otterly.ai Lite |
Sí |
Sí |
Complement |
AIO sí, AI Mode complement |
Sí |
Complement |
| Scrunch Starter |
Sí |
Sí |
Sí |
Sí |
No indicat |
Sí |
| Peec AI Starter |
Sí |
Enterprise |
Sí |
Sí |
Sí |
Enterprise |
| Profound (prova) |
Sí |
Enterprise |
Sí |
AIO sí |
Enterprise |
Enterprise |
| Ahrefs Brand Radar |
Sí |
Sí |
Sí |
Sí |
Sí |
Nivell superior |
| SE Ranking Core |
Sí |
No indicat |
Sí |
Sí |
Sí |
No indicat |
| AthenaHQ Starter |
Sí |
Sí |
Sí |
Sí |
Sí |
Sí |
| Rankscale Essentials |
17+ motors |
Sense detallar |
Sense detallar |
Sense detallar |
Sense detallar |
Sense detallar |
| Semrush toolkit |
Sí |
No indicat |
No indicat |
AI Mode |
No indicat |
No indicat |
| Writesonic Starter |
Sí |
Enterprise |
Sí |
AIO sí |
Enterprise |
Enterprise |
Font: pàgines oficials de preus i de producte, verificades el novembre del 2026.
La cobertura importa perquè cada motor cita fonts diferents. Una marca de programari B2B que apareix a ChatGPT però no a Perplexity és invisible per a qui investiga amb les cites a la vista, sovint els compradors més tècnics.
Per què el percentatge de visibilitat és millor que la «posició a la IA»
El percentatge de visibilitat, la proporció d'execucions en què apareix la teva marca, és l'única mètrica estable, perquè les respostes de la IA canvien d'una execució a l'altra. SparkToro va mesurar menys d'1 possibilitat entre 100 que ChatGPT o la IA de Google retornin dues vegades la mateixa llista de marques en 100 execucions, i el mateix ordre va aparèixer menys d'una vegada per cada mil execucions (SparkToro).
D'aquí surten tres regles pràctiques. Segueix almenys 50 prompts per línia de producte, perquè un grapat de prompts és una anècdota. Executa'ls cada dia i llegeix la tendència de diverses setmanes, no la xifra d'un dia. I desconfia de qualsevol «posició 3 a ChatGPT»: la pregunta útil és amb quina freqüència ets a la resposta i quines pàgines teves cita el motor.
La bona notícia és que la visibilitat es pot millorar. Els investigadors que van encunyar el terme van comprovar que la generative engine optimization «pot augmentar la visibilitat fins a un 40 % en les respostes dels motors generatius» (Aggarwal et al., KDD 2024). Un rastrejador és la manera de demostrar-ho.
Quant costen les eines de generative engine optimization?
Les eines de generative engine optimization costen entre 17 i 300 $ al mes al nivell d'entrada el 2026, i entre uns 0,85 i 4 $ per prompt seguit. Les plataformes enterprise com Profound només venen contractes a mida.
El preu per prompt és la comparació honesta:
- Scrunch: uns 0,86 $ per prompt propi (300 $ / 350)
- SE Visible: uns 0,85 € per prompt (64 € / 75)
- Writesonic: uns 1,58 $ per prompt (79 $ / 50, facturació anual)
- Otterly.ai: uns 1,89-1,93 $ per prompt (Lite i Standard)
- Peec AI: uns 1,90 $ per prompt (95 $ / 50)
- Semrush AI Visibility Toolkit: uns 3,96 $ per prompt (99 $ / 25)
AthenaHQ i Rankscale funcionen amb crèdits, i Ahrefs no publica quants prompts hi ha darrere del seu preu d'entrada de 50 $, de manera que el seu cost per prompt depèn de quants motors consultis. Per a una pime catalana, un pilot de tres mesos amb Otterly Lite o Rankscale Essentials costa menys que una hora de consultoria al mes.
Tria l'eina d'optimització per a cercadors amb IA segons la decisió que has de prendre, no segons la llista de funcions més llarga.
- Primera prova, pressupost petit: Otterly.ai Lite o Rankscale Essentials.
- Equip de màrqueting intern, 50-150 prompts: Peec AI o Otterly.ai Standard.
- Necessites actuar sobre les dades: Scrunch (AXP i trànsit d'agents) o Writesonic (contingut més seguiment).
- Ja pagues una suite SEO: comença per Ahrefs Brand Radar, SE Ranking o Semrush.
- Empresa gran amb compres, SSO i diverses marques: Profound o AthenaHQ Enterprise.
Abans de comprar, escriu la teva llista de prompts en català i castellà i, si vens fora, en cada idioma de mercat. Fes servir les preguntes que escolta el teu equip comercial, afegeix les comparacions que fan els compradors («X vs Y», «millor X per a Z») i inclou els termes principals de la teva categoria. La teva eina de recerca de paraules clau i les consultes de vuit paraules o més de Search Console són una bona font.
«La majoria d'empreses compren una eina de visibilitat en IA abans de saber quins prompts importen», afirma Alfons Marques, fundador de Technova Partners i consultor de transformació digital que dirigeix programes GEO per a empreses B2B. «Comença amb 50 prompts que els teus compradors pregunten de debò, mesura durant un mes en quin percentatge de respostes apareixes i només llavors decideix què cal corregir».
Si vols ajuda per construir aquest conjunt de prompts i convertir les dades en contingut i millores tècniques, el nostre equip de SEO i màrqueting digital i el nostre servei de consultoria SEO fan exactament això.
Preguntes freqüents sobre eines de visibilitat en IA
Quina és la millor eina de visibilitat en IA el 2026?
Otterly.ai va obtenir la nota més alta de la nostra comparativa, 22/25. Combina un pla d'entrada de 29 $/mes, seguiment diari a ChatGPT, Google AI Overviews, Perplexity i Copilot, seguiment de fonts citades i auditories GEO. Scrunch (21/25) ofereix la cobertura més àmplia amb preu públic, i Profound lidera per a grans empreses que poden contractar un pla a mida.
Quina diferència hi ha entre una eina de visibilitat en IA i un rank tracker?
Un rank tracker mesura la teva posició als resultats clàssics de Google, de vegades amb un mòdul d'IA afegit. Una eina de visibilitat en IA envia prompts a ChatGPT, Perplexity, Gemini i AI Overviews i mesura amb quina freqüència t'esmenten i et citen. Molts equips necessiten les dues: un rank tracker per a Google i una eina de visibilitat per a les respostes.
Quants prompts he de seguir per a la generative engine optimization?
Comença amb almenys 50 prompts per línia de producte, executats cada dia. Les respostes de la IA varien tant entre execucions que SparkToro recomana mesurar la visibilitat en «desenes o centenars de prompts executats diverses vegades». Amb menys prompts tindràs anècdotes, no una tendència que puguis presentar a direcció.
Es pot mesurar la visibilitat en IA de franc?
En part. Profound ofereix una prova de 7 dies amb 50 prompts diaris, AthenaHQ té un nivell gratuït amb 300 crèdits, i Ahrefs i SE Ranking inclouen una petita quota de prompts als seus plans SEO de pagament. Les comprovacions manuals a ChatGPT no substitueixen una eina, perquè una sola resposta no diu gairebé res sobre la freqüència amb què apareixes.
La visibilitat que no es mesura és visibilitat que no es pot defensar.
Si la teva marca no apareix a les respostes d'IA que llegeixen els teus compradors, parla amb nosaltres: auditarem la teva visibilitat en IA, definirem els prompts que importen i construirem el pla perquè et citin.