El millor programari GRC per complir ISO 27001, NIS2 i SOC 2 el 2026 és Vanta per a la majoria d'empreses en creixement que volen arribar com més aviat millor a l'auditoria, Drata per a equips que gestionen diversos marcs alhora i Secureframe per a qui ha de cobrir alhora la UE (NIS2, DORA) i el sector federal dels EUA. Si mana el pressupost, Sprinto i Scrut Automation costen una fracció del que cobren els líders, Strike Graph és l'únic amb llista de preus pública i pla gratuït, i DataGuard és l'opció europea quan ISO 27001 i NIS2 pesen més que SOC 2.
En resum
- Millor opció global: Vanta (8,7/10). Els seus clients paguen una mediana de 20.000 $ l'any (dades de transaccions de Vendr, nov. 2026); SOC 2, ISO 27001, RGPD, NIS2 i DORA nadius, i un centre de dades a Frankfurt.
- Millor per a programes amb diversos marcs: Drata (8,4/10). Mediana de 24.934 $ l'any; compliment com a codi i el trust center SafeBase.
- Millor per cobrir la UE i el sector federal dels EUA: Secureframe (8,1/10). NIS2, DORA i un pla «Defense» específic per a CMMC.
- Millor líder econòmic: Sprinto (7,6/10), des d'uns 6.000-8.000 $ l'any per a un sol marc.
- Millor relació qualitat-preu: Scrut Automation (7,4/10), mediana de 7.250 $ l'any.
- Un sol proveïdor per a plataforma i auditoria: Thoropass (7,4/10).
- Preus transparents i inici gratuït: Strike Graph (7,3/10), pla Launch gratuït i Certify des de 21.500 $ l'any.
- Opció europea per a ISO 27001 i NIS2: DataGuard (7,2/10), Munic.
- Pressuposta l'auditoria a banda: una auditoria SOC 2 Tipus II sol sumar entre 15.000 i 40.000 $, i el seu període d'observació dura de 6 a 12 mesos.
Aquesta guia tracta d'eines de compliment en seguretat (SOC 2, ISO 27001, NIS2, DORA, RGPD). Si el que necessites és governar sistemes d'IA d'acord amb el Reglament europeu d'IA o la ISO 42001, és un altre comprador i una altra categoria: consulta la nostra comparativa d'eines de governança de la IA.
Què és un programari GRC de compliment (ISO 27001, NIS2 i SOC 2)?
Un programari de compliment SOC 2 o ISO 27001, que també es ven com a programari GRC (governança, risc i compliment) o d'automatització del compliment, es connecta al teu núvol, al teu sistema d'identitats, a les teves eines de RH i al teu codi, comprova els teus controls de seguretat de manera contínua i aplega les evidències que demana l'auditor. En lloc de captures en carpetes compartides, executa proves automàtiques, assenyala els controls que fallen, aporta plantilles de polítiques i segueix tasques com la formació en seguretat o el xifratge de dispositius.
SOC 2 és un marc d'atestació de l'AICPA basat en els Trust Services Criteria (seguretat, disponibilitat, integritat del processament, confidencialitat i privadesa). És l'estàndard que demanen els clients nord-americans en les revisions de seguretat. El programari no emet l'informe: ho fa una firma independent d'auditors (CPA). El que escurça la plataforma és la preparació i la recollida d'evidències. La majoria d'eines d'aquesta llista assignen també aquests controls a ISO 27001, la certificació que solen exigir els compradors europeus, i cada vegada més a NIS2 i DORA. A l'Estat espanyol, ISO 27001 l'emeten entitats de certificació acreditades per ENAC.
La pressió que impulsa la categoria és el temps. L'State of Trust Report de Vanta (3a edició, octubre del 2025) conclou que les organitzacions dediquen 12 setmanes laborables l'any a tasques de compliment, davant de les 10 d'abans, i que «el 56 % afirma dedicar més temps a demostrar la seguretat que a millorar-la» (Vanta State of Trust Report, oct. 2025). És un estudi de proveïdor, però la tendència és coherent.
Per què importen les eines GRC el 2026?
L'automatització del compliment importa el 2026 perquè un control fallit surt car, el nombre de marcs no para de créixer i els analistes esperen que les eines GRC comencin a actuar, no només a registrar. El Cost of a Data Breach Report 2025 d'IBM situa el cost mitjà global d'una bretxa en 4,44 milions de dòlars, un 9 % menys que els 4,88 milions del 2024, i la mitjana dels EUA en 10,22 milions, a partir de 604 organitzacions de 17 països (IBM, 2025).
La regulació és el segon motor. A Europa, NIS2 ha incorporat milers d'empreses mitjanes a la gestió obligatòria del risc de ciberseguretat, i DORA s'aplica a les entitats financeres des del gener del 2025. A l'Estat espanyol s'hi afegeix l'Esquema Nacional de Seguretat (ENS), exigible a les administracions públiques i als seus proveïdors tecnològics. Una empresa que ven a clients dels EUA pot necessitar SOC 2, ISO 27001 per als seus clients europeus, NIS2 pel seu sector i l'ENS per licitar, tot des d'un únic conjunt de controls. Aquí és on aquestes plataformes es guanyen el preu.
El tercer motor és el canvi de producte. La Forrester Wave de plataformes GRC (2n trimestre del 2026) preveu que aquestes plataformes passin «de sistema de registre a sistema d'acció» en els propers 18-24 mesos (Forrester, T2 2026). A la pràctica: agents d'IA que redacten polítiques, responen qüestionaris i corregeixen configuracions, cosa que ja anuncien tots els proveïdors de la llista.
Puntuem cada plataforma amb sis criteris ponderats que sumen 100 punts i expressem el resultat sobre 10. Les notes es basen en documentació pública i preus revisats el novembre del 2026 i, si el proveïdor només dona preu a petició, en dades de transaccions de Vendr, seguint aquesta rúbrica.
| Criteri |
Pes |
Nota alta vol dir |
Nota baixa vol dir |
| Cobertura de marcs, inclosos els de la UE |
25 |
SOC 2, ISO 27001, NIS2, DORA i RGPD anunciats de manera nativa, més marcs personalitzats |
Falta SOC 2 o ISO 27001 |
| Automatització i integracions |
20 |
Catàleg ampli d'integracions, proves contínues (cada hora), assistència amb IA |
Menys de 100 integracions o evidències majoritàriament manuals |
| Cost del primer any i transparència de preus |
15 |
Preu de llista publicat o pla gratuït i cost baix |
Mediana superior a 28.000 $ o sense dades |
| Via d'auditoria i termini |
15 |
Auditoria inclosa o pròpia, via ràpida al Tipus I |
Auditoria totalment a banda i sense orientació |
| Residència de dades i sobirania a la UE |
10 |
Seu i allotjament a la UE |
Residència no documentada |
| Senyals de confiança i suport |
15 |
Líder de categoria, gran base de clients, sense problemes d'integritat |
Acusacions de manca d'integritat (desqualificant) |
La cobertura de marcs pesa més perquè gairebé ningú tria entre SOC 2 i ISO 27001: calen tots dos, i a Europa cada vegada més també NIS2. Una plataforma que només cobreixi bé SOC 2 obliga a una segona eina abans d'un any.
La transparència de preus té criteri propi perquè nou dels proveïdors revisats no publiquen cap preu; en aquests casos fem servir dades de compradors de Vendr i ho indiquem.
Els 8 millors programaris de compliment SOC 2 i ISO 27001, comparats
Vanta lidera la nostra taula del 2026 amb 87/100, seguida de Drata (84) i Secureframe (81). Sprinto (76) és el líder consolidat amb millor preu, i DataGuard (72) queda últim per a una cerca centrada en SOC 2, però és l'opció més sòlida en sobirania europea.
| Posició |
Eina |
Cobertura /25 |
Automatització /20 |
Cost /15 |
Auditoria /15 |
UE /10 |
Confiança /15 |
Nota /10 |
Ideal per a |
| 1 |
Vanta |
23 |
20 |
9 |
13 |
7 |
15 |
8,7 |
La via més ràpida per a empreses en creixement |
| 2 |
Drata |
22 |
19 |
9 |
13 |
6 |
15 |
8,4 |
Diversos marcs a escala |
| 3 |
Secureframe |
23 |
17 |
10 |
12 |
6 |
13 |
8,1 |
UE + sector federal dels EUA |
| 4 |
Sprinto |
19 |
16 |
12 |
11 |
5 |
13 |
7,6 |
Equips amb pressupost ajustat |
| 5 |
Thoropass |
20 |
15 |
6 |
15 |
5 |
13 |
7,4 |
Plataforma i auditoria en un |
| 6 |
Scrut Automation |
16 |
17 |
13 |
11 |
4 |
13 |
7,4 |
Millor relació qualitat-preu |
| 7 |
Strike Graph |
16 |
14 |
15 |
13 |
4 |
11 |
7,3 |
Preus transparents |
| 8 |
DataGuard |
16 |
13 |
10 |
10 |
10 |
13 |
7,2 |
ISO 27001 + NIS2 amb seu a la UE |
Nota = suma de les sis subnotes (sobre 100) dividida entre 10. Thoropass i Scrut empaten a 74; Thoropass queda per davant perquè la seva nota d'auditoria és la màxima.
Matriu de marcs: SOC 2, ISO 27001, NIS2, DORA, RGPD i ENS
Cap llista de la competència creua aquestes eines amb els marcs europeus. S vol dir que el marc apareix anunciat al web del proveïdor; M, que es cobreix mitjançant un mapatge de controls (segons fonts secundàries); P, que l'hauries de carregar com a marc personalitzat, i un guió, que no hem trobat evidències.
| Eina |
SOC 2 |
ISO 27001 |
NIS2 |
DORA |
RGPD |
ENS |
| Vanta |
S |
S |
S |
S |
S |
P |
| Drata |
S |
S |
S (mapatge) |
S |
S |
P |
| Secureframe |
S |
S |
S |
S |
S |
P |
| Sprinto |
S |
S |
M |
M |
S |
P |
| Scrut Automation |
S |
S |
- (verificar) |
- (verificar) |
S |
P |
| Thoropass |
S |
S |
S |
- |
S |
- |
| Strike Graph |
S |
S (nivell 2/3) |
- (verificar) |
- |
S |
P |
| DataGuard |
- |
S |
S |
- |
S |
- |
| Hyperproof (també valorada) |
S |
S |
S |
S |
S |
P |
La columna de l'ENS és la troballa que més ens va sorprendre: cap de les plataformes revisades anuncia suport natiu per a l'Esquema Nacional de Seguretat (Reial decret 311/2022). Per vendre al sector públic, carrega l'ENS com a marc personalitzat o mapa'l des d'ISO 27001 amb les guies CCN-STIC del Centre Criptològic Nacional; la nostra guia de l'ENS explica on se superposen. A Catalunya, l'Agència de Ciberseguretat de Catalunya també fa de referència per a les administracions.
1. Vanta: el millor programari de compliment SOC 2 en conjunt (8,7/10)
Vanta és el líder en compliment automatitzat SOC 2 i multimarc, i la via més ràpida a una primera auditoria per a la majoria d'empreses amb capital risc. Té la seu a San Francisco i oficines a Dublín i Londres.
- Funcions destacades: recollida automàtica d'evidències, monitoratge continu de controls, un Trust Center públic, resposta amb IA a qüestionaris de seguretat, gestió del risc de proveïdors i plantilles de polítiques.
- Marcs: SOC 2, ISO 27001, RGPD, HIPAA, HITRUST, USDP, NIST AI RMF, ISO 42001 i marcs personalitzats a la pàgina de preus. Vanta va afegir NIS2 i DORA l'octubre del 2024 i va obrir un «centre de dades a Frankfurt» (Vanta, 24 oct. 2024).
- Ideal per a: empreses SaaS de 20 a 500 persones que necessiten SOC 2 ràpid i després ISO 27001 o NIS2.
- Advertiment honest: només dona preu a petició i és a la part alta del mercat; els equips petits paguen una amplitud que potser no faran servir el primer any.
| Pla (nov. 2026) |
Preu publicat |
Preu habitual de compra (Vendr) |
| Essentials, Plus, Professional, Enterprise |
Només a petició (preus de Vanta) |
Mediana de 20.000 $/any; 1-50 empleats, 12.000-28.000 $; 51-200, 25.000-55.000 $ |
Vendr informa de descomptes negociats del 15-30 % sobre l'oferta inicial (Vendr: Vanta).
2. Drata: la millor per a programes amb diversos marcs (8,4/10)
Drata és una plataforma GRC de garantia contínua amb seu a San Diego, construïda al voltant del compliment com a codi. És propietària de SafeBase, un dels trust centers més coneguts, cosa que la fa forta per a empreses que atenen moltes revisions de seguretat.
- Funcions destacades: compliment com a codi, gestió de riscos, trust center, assistència amb IA per a qüestionaris, revisions d'accessos d'usuaris (Enterprise) i una API oberta.
- Marcs: SOC 2, ISO 27001, RGPD, HIPAA, ISO 42001, DORA, FedRAMP, CMMC i marcs personalitzats. NIS2 figura a la biblioteca amb controls mapats a la guia d'ENISA del 2025 (centre d'ajuda de Drata); les fonts secundàries ho descriuen com un mapatge de marc més que no pas com un mòdul natiu.
- Ideal per a: empreses que ja han superat la primera auditoria i gestionen tres marcs o més.
- Advertiment honest: el pla d'entrada, Foundation, cobreix «fins a 50 FTE» i «1 marc premapat», així que el creixement t'empeny aviat cap a Advanced.
| Pla (nov. 2026) |
Preu publicat |
Preu habitual de compra (Vendr) |
| Foundation, Advanced, Enterprise |
Només a petició (preus de Drata) |
Mediana de 24.934 $/any; menys de 50 empleats, 12.000-28.000 $; 50-250, 25.000-50.000 $ |
3. Secureframe: la millor per cobrir la UE i el sector federal dels EUA (8,1/10)
Secureframe és una plataforma de compliment guiat amb seu a San Francisco i la combinació de marcs europeus i federals nord-americans més àmplia d'aquesta llista. El seu pla Defense apunta a CMMC amb SSP, POA&M, un seguiment de l'SPRS i un enclavament CUI gestionat.
- Funcions destacades: monitoratge d'infraestructura, recollida d'evidències, plantilles de polítiques, gestió del risc de tercers (pla Complete), marcs i proves personalitzats.
- Marcs: SOC 2, ISO 27001, RGPD, NIS2 (Secureframe NIS2) i DORA, ampliat després amb els mapatges de les Normes Tècniques de Regulació (Secureframe DORA).
- Ideal per a: empreses que venen alhora a clients regulats de la UE i al sector de defensa o públic dels EUA.
- Advertiment honest: el seu catàleg d'integracions és més reduït que el de Vanta, i la implantació pot sumar 3.000-10.000 $ o més, segons Vendr.
| Pla (nov. 2026) |
Preu publicat |
Preu habitual de compra (Vendr) |
| Fundamentals, Complete, Defense |
Només a petició (preus de Secureframe) |
Mediana de 20.000 $/any; menys de 50 empleats, 12.000-20.000 $; 50-200, 20.000-35.000 $ |
4. Sprinto: el millor líder econòmic (7,6/10)
Sprinto, fundada a Bangalore i amb operacions també als EUA, ofereix una cua de tasques prescriptiva que guia els equips petits control a control. Té el preu d'entrada més baix dels líders consolidats. Vendr assenyala que «Starter ofereix més de 100 integracions natives, més de 30 plantilles de marcs i recollida automàtica d'evidències» (Vendr: Sprinto).
- Ideal per a: startups que preparen el primer SOC 2 o ISO 27001 amb pressupost ajustat.
- Angle europeu: allotjament a la regió d'AWS de Frankfurt; hi ha residència a la UE en núvol privat, però el preu no es publica. Com que la seu és a l'Índia, els clients europeus depenen de les Clàusules Contractuals Tipus de l'article 46 de l'RGPD.
- Advertiment honest: NIS2 i DORA es cobreixen amb mapatge de controls, no amb mòduls natius, i la pàgina de preus està protegida amb contrasenya, així que «tota oferta passa per vendes» (UnderDefense, jul. 2026).
| Pla (nov. 2026) |
Preu estimat (UnderDefense) |
| Starter |
~6.000-8.000 $/any (un marc, equip petit) |
| Professional |
~8.000-11.000 $/any |
| Advanced |
~11.000-15.000 $/any |
| Enterprise |
~20.000-25.000 $+/any |
Vendr indica un contracte medià de 15.000 $ l'any. L'auditoria mai no hi va inclosa.
Thoropass, amb seu a Nova York, combina plataforma i auditories pròpies: un únic proveïdor de la preparació a l'informe. Cobreix SOC 1, SOC 2, ISO 27001, ISO 42001, PCI DSS, HIPAA, HITRUST, RGPD, NIST CSF 2.0 i NIS2.
- Ideal per a: empreses que volen un sol contracte i menys traspassos entre plataforma i auditor.
- Lògica de preus: «el preu de Thoropass varia segons factors com els marcs triats, l'abast de l'auditoria, la mida de l'empresa i els serveis necessaris» (preus de Thoropass).
- Advertiment honest: té el cost més alt per a empreses petites de la nostra llista, i les fonts no coincideixen en què inclou. Thoropass presenta l'auditoria com a inclosa, mentre que Vendr cita honoraris d'auditors externs de 10.000-30.000 $ o més com a extra. Confirma per escrit si la teva oferta inclou l'auditoria.
| Pla (nov. 2026) |
Preu publicat |
Preu habitual de compra (Vendr) |
| Abast per projecte |
Només a petició |
Mediana de 28.464 $/any; menys de 50 empleats, 20.000-45.000 $; 50-200, 40.000-80.000 $ |
Segons Vendr, les renovacions surten un 20-40 % més barates que el primer any.
6. Scrut Automation: la millor relació qualitat-preu (7,4/10)
Scrut Automation, amb arrels a l'Índia i operacions als EUA, es presenta com una «plataforma d'automatització del compliment amb IA». Els seus «Teammates» d'IA redacten polítiques, recullen evidències, detecten riscos, avaluen proveïdors i preparen auditories. Scrut anuncia «més de 70 marcs», integracions amb «més de 150 eines», «més de 2.500 clients» i una «valoració de 4,9/5 a G2 amb més de 1.300 ressenyes» (Scrut).
- Ideal per a: equips sensibles al cost que volen igualment una plataforma amb IA i suport de capital risc.
- Advertiment honest: la pàgina principal no esmenta NIS2 ni DORA, així que demana'ls com a marc personalitzat, i preveu les CCT per tenir la seu fora de la UE. No hi ha pàgina de preus pública.
| Pla (nov. 2026) |
Preu publicat |
Preu habitual de compra (Vendr) |
| Per oferta |
No publicat |
Mediana de 7.250 $/any; interval de 5.160-27.050 $ (Vendr: Scrut) |
7. Strike Graph: la millor per preus transparents i inici gratuït (7,3/10)
Strike Graph, de Seattle, és l'únic líder d'aquesta llista que publica preus de llista i ofereix un pla gratuït. El seu pla Launch cobreix els criteris de seguretat de SOC 2 amb «GRC bàsic: riscos, controls i evidències», prou per construir el teu conjunt de controls abans de pagar.
- Ideal per a: equips que volen començar gratis i conèixer la factura del primer any abans de parlar amb vendes.
- Advertiment honest: ISO 27001 és en un nivell de marcs superior, NIS2 i DORA no hi apareixen i el primer pla de pagament comença a 21.500 $.
| Pla (nov. 2026) |
Preu publicat (preus de Strike Graph) |
| Launch |
Gratuït (criteris de seguretat de SOC 2) |
| Certify |
Des de 21.500 $/any, un marc de nivell 1 (p. ex., SOC 2, RGPD, NIST CSF) |
| Scale |
Des de 35.000 $/any, un marc de qualsevol nivell |
| Marc addicional |
3.000 / 5.000 / 8.000 $ l'any (nivell 1/2/3) a Certify; 2.000 / 3.000 / 5.000 $ a Scale |
| Test d'intrusió |
10.000 $ (ampliat, 20.000 $) |
| Auditoria interna ISO 27001 |
8.000 $ (Certify) o 7.000 $ (Scale/Enterprise) |
8. DataGuard: la millor opció europea per a ISO 27001 i NIS2 (7,2/10)
DataGuard (DataCo GmbH, fundada el 2018, Munic) és l'opció europea per a empreses la prioritat de les quals és ISO 27001, NIS2, TISAX, l'RGPD o el Reglament europeu d'IA, més que SOC 2. Afirma comptar amb «la confiança de més de 4.000 organitzacions en més de 50 països» (preus de DataGuard) i combina programari amb suport d'experts.
- Ideal per a: empreses mitjanes alemanyes i europees, proveïdors d'automoció que necessiten TISAX i qualsevol que vulgui seu i allotjament a la UE.
- Advertiment honest: SOC 2 i DORA no hi apareixen, per això queda últim en una cerca nord-americana de SOC 2.
| Pla (nov. 2026) |
Preu publicat |
Estimacions de tercers |
| Base (autoservei), Pro (amb suport expert), Enterprise |
Només a petició |
Entrada al voltant de 175 €/mes (SoftwareFinder); 8.000-25.000 €/any per a 50-500 empleats (compliance-kit.eu) |
També valorades
- Hyperproof (74/100 si entrés a la taula): GRC empresarial amb «més de 160 marcs», NIS2 i DORA inclosos (preus d'Hyperproof); llicència per usuari i mediana a Vendr de 41.400 $ l'any. Ideal per a programes multimarc madurs.
- Kertos (Munic): ISO 27001, SOC 2, NIS2, TISAX, C5 i el Reglament europeu d'IA, amb DPD extern a Pro i CISO extern a Premium (plans de Kertos). Sense preus públics.
- Hicomply (Newcastle, Regne Unit): preus publicats de 5.300 £/any (Essentials) i 10.600 £/any (Professional) (preus d'Hicomply); ISO 27001, SOC 2, DORA, NHS DSPT; NIS2 no hi apareix.
- Comp AI: Community Edition de codi obert «amb llicència AGPLv3» i autoallotjable (GitHub); el núvol gestionat té preu a petició.
- Scytale: plans Build, Scale i Enterprise segons la mida de l'empresa (preus de Scytale); sense preu públic ni dades a Vendr.
Preus de Vanta davant de Drata: quin costa menys i quin triar?
Vanta sol costar menys que Drata en la mediana: les dades de Vendr mostren una mediana de 20.000 $ l'any per a Vanta davant de 24.934 $ per a Drata, mentre que totes dues cauen en una franja similar de 12.000-28.000 $ per a empreses de menys de 50 empleats. Cap de les dues publica preus de llista, i Vendr informa de descomptes del 15-30 % sobre la primera oferta de Vanta, així que la diferència real depèn de la negociació. Totes dues facturen en dòlars: demana l'oferta en euros per evitar el risc de canvi.
Tria Vanta si vols el conjunt de marcs nadius més ampli, NIS2 i DORA anunciats com a marcs, un centre de dades a Frankfurt i l'automatització de qüestionaris més madura. Tria Drata si gestionaràs diversos marcs amb controls personalitzats, vols el compliment com a codi en el teu flux d'enginyeria o atens prou revisions de seguretat per valorar el trust center SafeBase.
|
Vanta |
Drata |
| Preu medià (Vendr, nov. 2026) |
20.000 $/any |
24.934 $/any |
| Menys de 50 empleats |
12.000-28.000 $ |
12.000-28.000 $ |
| NIS2 |
Marc natiu (des d'oct. 2024) |
Mapatge a la biblioteca segons la guia d'ENISA del 2025 |
| DORA |
Sí |
Sí |
| Límits del pla d'entrada |
No publicats |
Fins a 50 FTE, 1 marc |
| Trust center |
Vanta Trust Center |
SafeBase |
Quant costa un programari GRC el primer any?
Per a una empresa de menys de 50 empleats que persegueix un sol marc, la plataforma costa normalment entre 6.000 i 28.000 $ l'any, i l'auditoria hi suma 15.000-40.000 $ en el cas de SOC 2 Tipus II. Calcula un total del primer any d'uns 25.000-70.000 $ amb l'auditor inclòs, abans de tests d'intrusió o marcs addicionals.
| Eina |
Plataforma, <50 empleats, un marc |
A més |
| Vanta |
12.000-28.000 $ |
Auditoria |
| Drata |
12.000-28.000 $ |
Auditoria |
| Secureframe |
12.000-20.000 $ |
Auditoria; implantació 3.000-10.000 $+ |
| Sprinto |
~6.000-15.000 $ |
Auditoria (mai inclosa) |
| Scrut Automation |
~5.000-27.000 $ (mediana 7.250 $) |
Auditoria |
| Thoropass |
20.000-45.000 $ |
Pot incloure l'auditoria; confirma-ho |
| Strike Graph |
Des de 21.500 $ (Launch gratuït) |
Auditoria; test d'intrusió 10.000 $ |
| DataGuard |
~8.000-25.000 € (estimació de tercers) |
Entitat de certificació |
Les referències d'honoraris d'auditoria varien segons la font: UnderDefense dona «de 15.000 a 40.000 $ per a SOC 2 Tipus II i de 8.000 a 30.000 $ per a ISO 27001» (juliol del 2026), Vendr dona 10.000-30.000 $+ per marc i ComplyJet situa el mínim dels auditors independents en 3.000-15.000 $. La dispersió reflecteix la mida de la firma i l'abast de l'encàrrec.
Quant es triga a obtenir SOC 2 o ISO 27001 amb programari?
Un informe SOC 2 Tipus I sol trigar 2-4 mesos amb una plataforma de compliment, mentre que un Tipus II exigeix un període d'observació de 6-12 mesos a més de la preparació, segons ComplyJet (29 d'octubre del 2026). El Tipus I confirma el disseny dels controls en una data; el Tipus II demostra que han funcionat en el temps, i és el que demanen els grans compradors.
La plataforma escurça la preparació, no el període d'observació. Drata afirma que «l'automatització redueix un 41 % el temps de preparació de l'auditoria davant d'un enfocament manual» (Drata); pren-t'ho com una xifra del proveïdor. Un pla realista per a un primer Tipus II té tres fases: 6-10 setmanes per connectar integracions, adoptar polítiques i tancar bretxes; un Tipus I si una venda necessita un informe ràpid, i després el període d'observació, amb l'auditor reservat abans que acabi.
ISO 27001 segueix un altre ritme. No hi ha període d'observació en el sentit de SOC 2, però necessites un SGSI en funcionament, una auditoria interna i una revisió per la direcció abans de l'auditoria de certificació en dues fases. El nostre servei d'implantació d'ISO 27001 cobreix aquest camí.
Què han de comprovar les empreses europees: NIS2, DORA, RGPD i residència de dades?
Les empreses europees han de comprovar tres coses abans de signar: si NIS2 i DORA són marcs nadius o només mapatges, on s'allotgen les dades de les evidències i quina entitat jurídica signa el contracte d'encàrrec del tractament. Aquestes plataformes emmagatzemen captures, llistes d'accessos i dades de RH, que són dades personals segons l'RGPD.
Pel que fa als marcs, Vanta, Secureframe i Hyperproof anuncien NIS2 i DORA directament, Drata mapa NIS2 a la guia d'ENISA i Sprinto cobreix tots dos mitjançant mapatges. Thoropass i DataGuard inclouen NIS2, però no DORA. Si ets una entitat essencial o important segons NIS2, la nostra guia de compliment de la Directiva NIS2 explica les obligacions que l'eina ha d'evidenciar, i el nostre servei de compliment NIS2 et pot acompanyar en l'anàlisi de bretxes i el registre davant l'autoritat competent.
Pel que fa a la residència, DataGuard ofereix seu i allotjament a la UE; Vanta té un centre de dades a Frankfurt; Sprinto allotja a AWS Frankfurt, però cobra a banda la residència europea en núvol privat. Amb proveïdors dels EUA i l'Índia, demana el contracte d'encàrrec, la llista de subencarregats i el mecanisme de transferència (certificació al Marc de Privadesa de Dades UE-EUA o Clàusules Contractuals Tipus); recorda que l'AEPD i, en el sector públic català, l'Autoritat Catalana de Protecció de Dades poden revisar aquestes transferències. El nostre equip de protecció de dades i RGPD pot revisar aquestes condicions.
«Compra la plataforma per al marc que necessitaràs d'aquí a divuit mesos, no per al que et va demanar un client la setmana passada. A Europa això sol voler dir ISO 27001 i NIS2 primer, amb SOC 2 mapat des dels mateixos controls.» — Alfons Marques, fundador de Technova Partners
Quin programari GRC encaixa amb la teva empresa?
Depèn de la teva mida, dels teus compradors i d'on vens. Fes servir aquesta matriu com a llista curta i després fes una prova de dues setmanes amb les teves integracions reals.
| Perfil d'empresa |
Primera opció |
Alternativa |
| Startup SaaS dels EUA, primer SOC 2, menys de 50 persones |
Vanta |
Sprinto (menys pressupost) |
| Empresa en creixement amb 3 marcs o més |
Drata |
Vanta |
| Venda a sectors regulats de la UE i al sector federal dels EUA |
Secureframe |
Vanta |
| Pressupost ajustat, equip orientat a la IA |
Scrut Automation |
Sprinto |
| Un sol contracte per a plataforma i auditoria |
Thoropass |
Vanta amb un auditor associat |
| Inici gratuït i llista de preus fixa |
Strike Graph |
Comp AI Community Edition (autoallotjada) |
| Empresa alemanya o europea que prioritza ISO 27001, NIS2, TISAX |
DataGuard |
Kertos |
| GRC empresarial amb més de 100 marcs |
Hyperproof |
Drata Enterprise |
| Proveïdor del sector públic que necessita l'ENS |
Qualsevol plataforma amb marcs personalitzats (Drata Advanced, Secureframe, Hyperproof) |
Enfocament ISO 27001 primer |
Si encara dubtes entre certificacions, comença pels contractes dels teus clients: els grans compradors dels EUA demanen SOC 2, els compradors i les licitacions europees demanen ISO 27001 (i, al sector públic de l'Estat, l'ENS), i la normativa sectorial decideix NIS2 i DORA. La nostra guia de ciberseguretat empresarial cobreix el programa més ampli que envolta l'eina.
Avalua l'auditor amb la mateixa cura que la plataforma: confirma que la firma d'auditoria és independent del proveïdor del programari, que està habilitada i sotmesa a revisió entre parells segons les normes de l'AICPA, i que el teu informe reflecteix els teus propis controls i no una plantilla. Per a ISO 27001, comprova que l'entitat de certificació està acreditada per ENAC.
El cas Delve del 2026 explica per què. Un denunciant va acusar l'startup de compliment Delve de produir evidències SOC 2 i ISO 27001 falsificades, i un conjunt de dades filtrat mostrava pel que sembla textos gairebé idèntics en 493 de 494 informes SOC 2 (IANS Research, abr. 2026). Y Combinator va retirar Delve de la seva cartera l'abril del 2026; Delve nega emetre informes. Són acusacions, però expliquen per què l'excloem.
Quatre comprovacions: cerca pel teu compte el nom de l'auditor; llegeix un informe de mostra anonimitzat i exigeix controls concrets i verificables; desconfia d'informes promesos en dies a preu de saldo, i assegura't que pots triar o canviar de firma auditora.
Metodologia i limitacions
Vam revisar 14 plataformes citades als principals resultats de cerca de «SOC 2 compliance software» el novembre del 2026 i en marketplaces de compradors. En vam excloure una per motius d'integritat (Delve) i en vam classificar vuit; cinc apareixen a «També valorades».
Cada dada de funcions i marcs prové de les pàgines del mateix proveïdor, revisades entre l'1 i el 8 de novembre del 2026. Sense preus públics, fem servir dades de Vendr, que reflecteixen contractes negociats, no preus de llista. Per a Sprinto i DataGuard citem estimacions de tercers identificats. Només Strike Graph i Hicomply publiquen preus de llista.
No hem fet auditories pràctiques amb cada plataforma; les notes reflecteixen la documentació pública a novembre del 2026. El suport de marcs canvia ràpid: confirma per escrit NIS2, DORA i la residència de dades abans de signar. L'ENS requereix un marc personalitzat a totes les plataformes de la llista. Les xifres de mida de mercat de consultores més petites, com l'estimació que l'automatització del compliment passarà d'11.440 milions de dòlars el 2025 a 50.730 milions el 2034 (TrendX Insights), són només orientatives.
Sobre l'autor. Alfons Marques és fundador de Technova Partners, consultora que ajuda empreses europees amb programes de ciberseguretat, ISO 27001 i NIS2, a més de l'adopció de dades i IA. Les notes d'aquesta guia segueixen el marc publicat més amunt.
Preguntes freqüents sobre programari GRC i compliment SOC 2
Quant costa Vanta?
Vanta no publica preus. Les dades de transaccions de Vendr (novembre del 2026) mostren una mediana de 20.000 $ l'any, amb 12.000-28.000 $ per a empreses d'1-50 empleats i 25.000-55.000 $ per a les de 51-200. Els compradors aconsegueixen descomptes del 15-30 % sobre la primera oferta. L'auditoria SOC 2 la factura a banda l'auditor.
Hi ha programari de compliment SOC 2 gratuït?
Sí, amb límits. El pla Launch de Strike Graph és gratuït i cobreix els criteris de seguretat de SOC 2 amb gestió bàsica de riscos, controls i evidències. Comp AI ofereix una Community Edition de codi obert amb llicència AGPLv3 que pots allotjar tu mateix. Cap dels dos substitueix l'auditoria, que ha de fer una firma independent i que es paga a banda.
Necessito SOC 2 o ISO 27001 a Europa?
La majoria de compradors i licitacions europees esperen ISO 27001, una certificació internacional, mentre que SOC 2 és l'atestació que demanen els clients dels EUA. Si vens a banda i banda de l'Atlàntic, tria una plataforma que mapi un únic conjunt de controls a tots dos. NIS2 i DORA són obligacions legals que depenen del teu sector, no certificacions que es trien, i l'ENS l'exigeix el sector públic.
Quin programari de compliment admet NIS2 i DORA?
Vanta, Secureframe i Hyperproof anuncien NIS2 i DORA. Drata inclou DORA i mapa NIS2 a la guia d'ENISA del 2025. Sprinto cobreix tots dos mitjançant mapatges de controls. Thoropass i DataGuard inclouen NIS2, però no DORA. Confirma-ho sempre per escrit, perquè les biblioteques de marcs canvien cada trimestre.
Quant es triga a complir SOC 2 amb programari?
Amb una plataforma de compliment, un SOC 2 Tipus I sol trigar 2-4 mesos. Un Tipus II hi afegeix un període d'observació de 6-12 mesos durant el qual els controls han de funcionar, així que el primer informe Tipus II sol arribar entre 8 i 15 mesos després de començar. L'automatització escurça la preparació, no el període d'observació.