Per trobar el millor gestor de contrasenyes per a empreses, vam puntuar cada eina de 0 a 10 en sis criteris ponderats, vam multiplicar cada nota pel seu pes i vam sumar els resultats per obtenir un total sobre 100. Les notes es basen en la documentació oficial, els centres de confiança (trust centers) i les pàgines de preus de cada fabricant, revisats el 8 de novembre de 2026. És una comparativa de documentació i preus, no una prova de laboratori pràctica, i cada nota segueix les franges que s'indiquen a continuació. Technova no revèn cap d'aquestes eines.
| # |
Criteri |
Pes |
10 vol dir |
5 vol dir |
0 vol dir |
| 1 |
Arquitectura de seguretat i historial |
25 |
Coneixement zero, auditories independents recents, programa públic de bug bounty, cap bretxa amb dades de caixes fortes |
Auditories antigues o limitades |
Robatori de dades de caixes fortes de clients i/o multa d'un regulador |
| 2 |
Administració i integració d'identitats |
20 |
SSO, SCIM o sincronització de directori, polítiques, registres d'auditoria i SIEM en un pla per sota del superior |
Vegeu franges d'administració més avall |
Sense administració centralitzada |
| 3 |
Compliment i sobirania de dades |
20 |
SOC 2 Tipus II, ISO 27001 i allotjament a la UE verificats, més jurisdicció no nord-americana i autoallotjament |
Sobirania sense una certificació verificada |
Res verificable |
| 4 |
Preu i valor |
15 |
Pla més barat amb SSO corporatiu o SCIM per a 25 llocs a 3 € o menys per usuari |
Uns 6 € per usuari |
10 € o més per usuari (nota 4) |
| 5 |
Usabilitat i adopció |
10 |
Apps natives a totes les plataformes, bon emplenament automàtic, passkeys, pla familiar gratuït per a la plantilla |
Menys plataformes o interfície tècnica |
Difícil de desplegar |
| 6 |
Flexibilitat de desplegament i obertura |
10 |
Codi obert, autoallotjament i una CLI o API oficial |
Propietari, només amb CLI o API oficial |
SaaS tancat sense CLI, API ni autoallotjament |
Franges d'administració. El «pla superior» és el més complet d'aquella línia de producte, inclòs un Enterprise sota consulta; els paquets de suite (com Proton Workspace) i les variants per volum no compten com a nivell a part. 10: SSO corporatiu, SCIM o sincronització de directori, registres d'auditoria i integració amb SIEM documentats en un pla per sota del superior. 9: SSO i SCIM (o sincronització de directori) per sota del superior, però sense exportació a SIEM documentada en aquell pla. 8: un dels dos (SSO o SCIM) per sota del superior i l'altre només al superior. 7: SSO i SCIM (o sincronització de directori) només al pla superior. 6: SSO només al pla superior, sense aprovisionament de directori verificat en aquell pla.
Franges de preu. 10 (≤ 3 €), 9 (≤ 4 €), 8 (≤ 5 €), 7 (≤ 6 €), 6 (≤ 9 €) i 4 (≥ 10 €), tractant dòlars i euros com a equivalents. Prenem el pla més barat amb SSO corporatiu (Entra ID, Okta o SAML/OIDC genèric) o SCIM, per a 25 llocs, perquè és el que una empresa compra de veritat. L'SSO limitat a Google Workspace no compta, així que NordPass es puntua amb el pla Enterprise i no amb Teams; un connector de directori AD o LDAP sense SCIM ni SSO corporatiu tampoc no compta.
Franges de compliment. 9: SOC 2 Tipus II, ISO 27001 i allotjament a la UE o a Suïssa, tot documentat a les pàgines del mateix fabricant. 8: dos dels tres. 5: sobirania (fabricant europeu o autoallotjament) sense certificació verificada. 3: només una declaració de compliment del RGPD. Cap eina no va arribar a 10.
Franges de flexibilitat. 10: codi obert, autoallotjament i una CLI o API oficial. 6: clients de codi obert i una CLI o API oficial, però sense autoallotjament. 5: SaaS propietari amb una CLI oficial o una API d'ús general. 4: s'ofereix autoallotjament, però sense CLI oficial ni API d'ús general. 0: SaaS tancat sense res de l'anterior. SCIM i els connectors SIEM són integracions, no una API general.
«És en el que inclou cada pla on es desquadren els pressupostos de gestors de contrasenyes», explica Alfons Marques, fundador de Technova Partners. «El preu de portada gairebé mai no inclou SSO ni SCIM, i aquestes dues funcions són justament les que demanarà un auditor».
Els 8 millors gestors de contrasenyes per a empreses el 2026, comparats
Bitwarden encapçala la nostra classificació del 2026 amb 87/100, per davant d'1Password (84,5), Passbolt (82) i Proton Pass Business (80,5). Keeper (78), Dashlane (76), Psono (75,5) i NordPass (74,5) completen els vuit primers; de les onze eines puntuades, aquestes vuit han entrat a la llista.
| Eina |
Seu |
Pla més barat amb SSO/SCIM |
Seguretat (25) |
Administració (20) |
Compliment (20) |
Preu (15) |
Usabilitat (10) |
Flexibilitat (10) |
Total /100 |
| Bitwarden |
EUA |
Teams 4 $ (SCIM), Enterprise 6 $ (SSO) |
9 |
8 |
9 |
9 |
7 |
10 |
87,0 |
| 1Password |
Canadà |
Business 8,99 $ |
9 |
10 |
9 |
6 |
10 |
5 |
84,5 |
| Passbolt |
Luxemburg |
Pro 4,50 € |
8 |
9 |
8 |
8 |
6 |
10 |
82,0 |
| Proton Pass Business |
Suïssa |
Professional 4,99 $ |
9 |
7 |
9 |
8 |
8 |
6 |
80,5 |
| Keeper |
EUA |
Enterprise 6,00 $ |
9 |
7 |
9 |
7 |
8 |
5 |
78,0 |
| Dashlane |
EUA / França |
Omnix 8 € |
8 |
9 |
8 |
6 |
8 |
5 |
76,0 |
| Psono |
Alemanya |
Enterprise 2,50 € amb 25 llocs (gratis fins a 10 usuaris) |
7 |
9 |
5 |
10 |
5 |
10 |
75,5 |
| NordPass |
Lituània |
Enterprise 5,39 € (pla de 2 anys) |
8 |
7 |
8 |
7 |
9 |
5 |
74,5 |
Les notes per criteri van de 0 a 10; el pes de cada criteri figura entre parèntesis i el total és la suma ponderada (nota × pes ÷ 10). Seguretat = arquitectura de seguretat i historial; Administració = administració i integració d'identitats; Compliment = compliment i sobirania de dades; Preu = preu i valor; Usabilitat = usabilitat i adopció; Flexibilitat = flexibilitat de desplegament i obertura. Preus per usuari i mes amb facturació anual llevat que s'indiqui el contrari, a novembre de 2026, sense IVA; la moneda varia segons la regió. Consulta la pàgina enllaçada del fabricant abans de comprar.
1. Bitwarden: el millor gestor de contrasenyes per a empreses en conjunt (87/100)
Bitwarden és un gestor de contrasenyes de codi obert que guanya per l'equilibri entre evidències de seguretat, aprovisionament i preu. Publica auditories anuals de codi font i proves de penetració, i declara que està «SOC2 Type II and SOC3 certified», certificat en ISO 27001 i en compliment d'HIPAA, amb cobertura del RGPD mitjançant clàusules contractuals tipus de la UE (compliment de Bitwarden). Les dades s'allotgen a Microsoft Azure, als EUA o a la UE.
SCIM i Directory Connector estan disponibles tant a Teams com a Enterprise (SCIM a Bitwarden), així que automatitzar les baixes no exigeix el pla superior. L'SSO i l'autoallotjament sí, i per això Administració es queda en 8.
| Pla |
Preu (nov. 2026) |
Funcions clau |
| Teams |
4 $ per usuari/mes, facturació anual |
Col·leccions compartides, SCIM, Directory Connector |
| Enterprise |
6 $ per usuari/mes |
SSO, autoallotjament, pla Families gratuït per a tots els usuaris |
| Complement Secrets Manager |
6 $ (Teams) / 12 $ (Enterprise) per usuari/mes |
Secrets de màquina per a DevOps |
Font: preus de Bitwarden per a empreses. Hi ha prova gratuïta per als plans d'empresa.
Ideal per a: la majoria de pimes i empreses mitjanes, i qualsevol equip que vulgui codi obert amb l'opció d'autoallotjar més endavant. Inconvenient: la interfície és funcional més que polida, i l'SSO costa el que val el pla Enterprise.
2. 1Password: la millor experiència d'usuari per a scale-ups (84,5/100)
1Password és el gestor de contrasenyes comercial amb millor historial d'adopció. El seu model de doble clau combina la contrasenya del compte amb una Secret Key de 128 bits, de manera que una còpia robada del servidor no és suficient per atacar una caixa forta. La companyia afirma que està «SOC 2 type 2 certified» (seguretat d'1Password), té les certificacions ISO 27001:2022, 27017, 27018 i 27701, i manté el que descriu com «the industry's largest bug bounty» a HackerOne.
El pla Business, que és per sota del nivell Enterprise sota consulta comercial, inclou «Integrate with Okta, Entra ID, OneLogin, Duo, and more», aprovisionament automàtic d'usuaris i grups des del teu proveïdor d'identitat i «Stream events to SIEM tools like Splunk, Elastic, Sumo Logic, and Panther» (preus d'1Password per a empreses). SSO, aprovisionament, esdeveniments d'auditoria i exportació a SIEM per sota del pla superior li valen un 10 en Administració. Per als compradors europeus, 1Password.eu manté les dades allotjades a la Unió Europea i factura en euros (regions d'1Password).
| Pla |
Preu (nov. 2026) |
Funcions clau |
| Teams Starter Pack |
2,49 $ per usuari/mes, facturació anual |
Mínim 10 usuaris, màxim 20; pla Families gratuït per usuari |
| Business |
8,99 $ per usuari/mes, facturació anual |
SSO, aprovisionament automàtic, enviament d'esdeveniments a SIEM, Watchtower, pla Families gratuït per usuari |
| Enterprise |
Sota consulta |
Formació personalitzada, Customer Success Manager dedicat |
Font: preus d'1Password per a empreses. Prova de 14 dies sense targeta de crèdit.
Ideal per a: scale-ups i equips de treballadors del coneixement en què l'adopció decideix l'èxit. Inconvenient: el pla amb SSO més car entre els grans, i sense autoallotjament. Té CLI i API oficials, però el codi és propietari, així que Flexibilitat es queda en 5.
3. Passbolt: el millor per a sobirania europea i equips DevOps (82/100)
Passbolt és un gestor de contrasenyes per a equips de codi obert (AGPLv3), desenvolupat a Luxemburg sobre OpenPGP. És l'opció més sòlida per a organitzacions que volen que les seves credencials no surtin mai d'infraestructura sota control europeu: el pots autoallotjar, fer servir Passbolt Cloud a Bèlgica i Alemanya sobre Google Cloud o triar Cloud Sovereign, allotjat en un centre de dades privat sobirà a Luxemburg (preus de Passbolt Cloud).
Passbolt disposa d'un informe SOC 2 Tipus II i d'una auditoria de Cure53. Es descriu com a alineat amb ISO 27001; no està certificat en ISO 27001, i per això treu un 8 i no un 9 en compliment. El pla Pro, per sota de l'Enterprise a mida, hi afegeix sincronització LDAP, SSO i registres d'auditoria; no vam trobar exportació a SIEM documentada a Pro, així que Administració es queda en 9.
| Pla |
Preu (nov. 2026) |
Funcions clau |
| Community (autoallotjat) |
Gratis, usuaris il·limitats |
Compartició bàsica |
| Pro (autoallotjat) |
4,50 € per usuari/mes, facturació anual, mínim 10 usuaris |
LDAP, SSO (Microsoft, Google, OpenID), recuperació de comptes, registres d'auditoria |
| Cloud Business |
4,50 € anual o 5 € mensual, mínim 10 usuaris |
Allotjat a Bèlgica i Alemanya, prova de 7 dies |
| Cloud Sovereign |
7 € per usuari/mes, anual |
Centre de dades sobirà a Luxemburg |
Font: preus de Passbolt. Enterprise és a mida, amb un SLA de 4 hores.
Ideal per a: organismes públics, equips DevOps i d'enginyeria, i entitats subjectes a NIS2 amb exigències estrictes de sobirania. Inconvenient: l'experiència basada en OpenPGP és més tècnica per al personal no informàtic.
4. Proton Pass Business: el millor per a privadesa i jurisdicció suïssa (80,5/100)
Proton Pass Business és de Proton AG, amb seu a Ginebra i responsable de Proton Mail, i uneix la jurisdicció suïssa amb un dels conjunts de funcions d'administració més complets per euro d'aquesta llista. Els clients són de codi obert i els ha auditat Cure53. Proton va obtenir la certificació ISO 27001 el maig de 2024 i una atestació SOC 2 Tipus II de Schellman el juliol de 2025 (SOC 2 de Proton); l'informe SOC 2 cobreix l'empresa en conjunt.
El pla Professional inclou «SSO and SCIM», «detailed activity logs», «enterprise policies» i «SIEM integration», a més d'una CLI i un agent SSH. La pàgina de preus no mostra cap nivell de Pass per sobre de Professional (Workspace Standard és un paquet de suite), així que, segons les nostres franges, SSO i SCIM són al pla superior i Administració queda en 7; el seu preu baix es premia a Preu (8 amb 4,99 $). Clients de codi obert i CLI, sense autoallotjament, donen un 6 en Flexibilitat.
| Pla |
Preu (nov. 2026) |
Funcions clau |
| Pass Essentials |
1,99 $ per usuari/mes, anual |
Caixes fortes compartides, «passkey support on all devices», sense SSO ni SCIM |
| Pass Professional |
4,99 $ per usuari/mes, anual |
SSO, SCIM, registres d'activitat, polítiques, SIEM, CLI |
| Workspace Standard |
12,99 $ per usuari/mes |
Paquet amb Mail, Drive, VPN i Pass |
Font: Proton Pass for Business. La pàgina indica un mínim de 3 usuaris.
Ideal per a: empreses europees i despatxos d'advocats, salut o assessoria que volen una jurisdicció no nord-americana sense autoallotjar i amb pressupost ajustat. Inconvenient: la consola d'administració és més jove que la dels líders del mercat, i no hi ha autoallotjament.
5. Keeper: el millor per a sectors regulats i administració pública (78/100)
Keeper Security és el fabricant amb més certificacions d'aquesta llista. L'empresa declara que està «SOC 2 Certified, ISO27001 Certified, FedRAMP High Authorized and StateRAMP Authorized» (seguretat de Keeper), té ISO 27017 i 27018 i assegura que acumula més de 10 anys de compliment SOC 2. Allotja en diverses regions d'AWS, inclosa la UE, i a GovCloud per a administracions.
SSO/SAML, SCIM i AD/LDAP només arriben amb Enterprise, el seu pla superior publicat, i per això Administració es queda en 7 malgrat el seu RBAC i les seves API. Aquestes API li valen un 5 en Flexibilitat; el gestor és propietari i no es pot autoallotjar.
| Pla |
Preu (nov. 2026) |
Funcions clau |
| Business Starter |
2,00 $ per usuari/mes, facturació anual |
De 5 a 10 usuaris |
| Business |
4,00 $ per usuari/mes |
Carpetes compartides per equip, administració delegada, pla familiar gratuït |
| Enterprise |
6,00 $ per usuari/mes |
SCIM, AD/LDAP, SSO/SAML, RBAC, API |
Font: preus de Keeper per a empreses. Prova gratuïta a tots els plans; el gestor de secrets, l'accés remot i els informes avançats són complements de pagament.
Ideal per a: serveis financers, salut i proveïdors del sector públic. Inconvenient: SSO i SCIM només a Enterprise, i sense autoallotjament per al gestor de contrasenyes.
6. Dashlane: el millor per detectar riscos en credencials (76/100)
Dashlane, amb seu a Nova York i arrels a París, ha reorientat la seva oferta per a empreses al voltant de la plataforma Omnix. SSO i SCIM vénen al pla de gestió de contrasenyes, no reservats a l'Enterprise a mida, i un mòdul a part, Credential Protection, hi afegeix detecció de riscos i alertes de phishing. La integració amb SIEM i SOAR figura a Credential Protection, no al pla de contrasenyes, així que Administració queda en 9. Dashlane publica un informe SOC 2 Tipus II anual (novembre de 2024 a octubre de 2025) i té ISO/IEC 27001:2022, segons el seu Trust Center; no vam trobar una regió a la UE documentada a les seves pàgines públiques, d'aquí el 8 en compliment. La seva CLI oficial permet als administradors gestionar membres, extreure registres d'auditoria i informes i executar la sincronització amb AD (CLI de Dashlane per a empreses). És propietari i no es pot autoallotjar: Flexibilitat 5.
| Pla |
Preu (nov. 2026) |
Funcions clau |
| Omnix Password Management |
8 € + IVA per usuari/mes, facturació anual |
SSO, SCIM, prova gratuïta de 14 dies |
| Credential Protection |
4 € + IVA per usuari/mes, només via comercial |
Detecció de riscos en credencials, protecció contra phishing |
| Enterprise |
A mida |
Desplegaments més grans |
Font: preus de Dashlane. L'antic pla Standard per a 10 llocs ja no apareix a la pàgina oficial, tot i que alguns llocs de tercers el continuen citant.
Ideal per a: equips de seguretat que volen gestió de contrasenyes i alertes de risc en credencials en un sol producte. Inconvenient: un dels preus per usuari més alts, i sense autoallotjament.
7. Psono: el millor gestor de contrasenyes autoallotjat i gratuït per a equips petits (75,5/100)
Psono és un gestor de contrasenyes de codi obert i autoallotjat d'esaqa GmbH, amb seu a Vorra (Alemanya). La seva edició d'empresa és «Free for up to 10 users with complete feature set», amb inici de sessió únic LDAP, SAML i OIDC, registres d'auditoria, polítiques i una passarel·la SSH, RDP i VNC (preus de Psono). Per sobre de 10 usuaris, Enterprise costa 2,50 € per usuari, que és el que hem pres per a una empresa de 25 llocs.
| Pla |
Preu (nov. 2026) |
Funcions clau |
| Community |
0 €, usuaris il·limitats |
Nucli de codi obert |
| Edició d'empresa gratuïta |
0 €, fins a 10 usuaris |
Totes les funcions, inclosos SSO i registres d'auditoria |
| Enterprise |
2,50 € per usuari/mes, facturació anual, mínim 25 usuaris |
Suport i SLA |
També hi ha una opció SaaS. Psono publica un Trust Center a trust.esaqa.com; no vam poder verificar un informe SOC 2 ni un certificat ISO 27001, així que treu un 5 en compliment malgrat la forta sobirania de dades quan l'allotges tu mateix.
Ideal per a: pimes tècniques i equips de TI de menys de 10 persones capaços de mantenir el seu propi servidor. Inconvenient: fabricant més petit, sense certificació verificada, i la seguretat del desplegament depèn del teu propi allotjament.
8. NordPass Business: el desplegament més senzill (74,5/100)
NordPass Business, de Nord Security (Vílnius, Lituània), és el gestor de contrasenyes que abans aprèn a fer servir el personal no tècnic. Xifra amb XChaCha20, té ISO/IEC 27001:2022 (renovada el desembre de 2025 sense no conformitats) i un informe SOC 2 Tipus 2 (SOC 2 de NordPass), a més d'una auditoria de Cure53 i una avaluació HIPAA. La premsa esmenta un centre de dades a la UE, però no el vam trobar documentat a les pàgines de NordPass, així que treu un 8 en compliment. SSO amb Entra i Okta i aprovisionament només són a Enterprise (Administració 7). Des d'octubre de 2026 hi ha una CLI oficial a tots els plans Business i Personal, i les seves accions queden a l'Activity Log d'administració (CLI de NordPass): Flexibilitat 5, amb un servei propietari i només al núvol.
| Pla |
Preu (nov. 2026, pla de 2 anys) |
Funcions clau |
| Teams |
1,79 € per usuari/mes |
Només en paquet de 10 usuaris, SSO amb Google Workspace |
| Business |
3,59 € per usuari/mes, mínim 5 usuaris |
Monitoratge de filtracions, integració amb Vanta |
| Enterprise |
5,39 € per usuari/mes |
SSO amb Entra ID, MS ADFS i Okta; aprovisionament; Sentinel i Splunk |
Font: plans de NordPass per a empreses, mostrats en euros. Els plans d'un any i mensuals costen més. Prova gratuïta disponible.
Ideal per a: empreses que necessiten una adopció ràpida i monitoratge de filtracions amb poc esforç de TI. Inconvenient: SaaS tancat sense autoallotjament.
Tres eines conegudes es van quedar fora dels vuit primers, cadascuna per un motiu diferent: Zoho Vault per com reparteix les funcions entre plans i pel preu, RoboForm per un compliment sense verificar i LastPass pel seu historial de bretxes.
| Eina |
Seguretat (25) |
Administració (20) |
Compliment (20) |
Preu (15) |
Usabilitat (10) |
Flexibilitat (10) |
Total /100 |
| Zoho Vault |
6 |
8 |
9 |
6 |
7 |
5 |
70,0 |
| RoboForm |
6 |
9 |
3 |
9 |
8 |
4 |
64,5 |
| LastPass |
0 |
10 |
8 |
6 |
8 |
5 |
58,0 |
Zoho Vault (70,0/100) té una bona cobertura de compliment: Zoho afirma que compleix SOC 2 Tipus 2, té ISO/IEC 27001 per als seus serveis al núvol, inclou Vault entre els seus serveis SOC 2 + HIPAA i opera centres de dades a la UE a Amsterdam i Dublín (compliment de Zoho). AD/LDAP i Azure AD arriben amb Professional (4,50 €, mínim 5 usuaris), però l'inici de sessió únic, Okta/OneLogin i SIEM exigeixen Enterprise a 7,20 € per usuari (Standard, 0,90 €), el seu pla més complet; Flex és preu per volum sota consulta (preus de Zoho Vault). Això suposa un 8 en Administració, i el Preu es fixa amb Enterprise, perquè un connector de directori no compta com a SSO ni SCIM. Professional i Enterprise inclouen una CLI: Flexibilitat 5.
RoboForm (64,5/100) ofereix una relació qualitat-preu excel·lent, 3,33 $ per usuari amb SSO, SCIM i polítiques inclosos, però només vam trobar una declaració sobre el RGPD, sense evidències de SOC 2 ni d'ISO 27001. L'autoallotjament es reserva a partir de 1.000 usuaris i no vam trobar una CLI oficial ni una API pública d'administració, d'aquí el 4 en Flexibilitat.
LastPass (58,0/100) declara que té «ISO 27001, SOC2 Type II, SOC3, BSI C5» (seguretat de LastPass), però el seu historial deixa la nota de seguretat en 0. L'agost de 2022 uns atacants van comprometre un entorn de desenvolupament i, el desembre de 2022, ja havien robat còpies xifrades de les caixes fortes d'uns 30 milions d'usuaris. El desembre de 2025, l'ICO britànica va multar LastPass amb 1,2 milions de lliures per no aplicar mesures tècniques i de seguretat prou robustes, en una bretxa que va afectar fins a 1,6 milions d'usuaris del Regne Unit (ICO; BleepingComputer). Des d'aleshores, TRM Labs ha vinculat més de 35 milions de dòlars en robatoris de criptomonedes fins al 2025 amb caixes fortes desxifrades a partir d'aquelles dades (The Hacker News, desembre de 2025). Per funcions quedaria molt més amunt: Business (6,50 € per usuari, per sota de Business Max a 10 €) inclou inici de sessió federat, SCIM, directori amb Entra ID, Okta, Google Workspace i Active Directory, i SIEM amb Splunk i Microsoft Sentinel (Administració 10); Teams (4,42 €) no inclou res d'això (preus de LastPass). La seva CLI oficial de codi obert (lastpass-cli) li dona un 5 en Flexibilitat. Res d'això no compensa l'historial de bretxes.
KeePass i KeePassXC continuen sent una referència gratuïta i sense connexió, però un fitxer de base de dades local no ofereix administració centralitzada, aprovisionament ni registre d'auditoria, així que no els hem puntuat.
1Password vs Bitwarden per a empreses: quin triar?
Tria Bitwarden si el que més t'importa és el preu, el codi obert i l'autoallotjament; tria 1Password si prioritzes l'adopció per part de la plantilla i l'acabat. Tots dos tenen SOC 2 Tipus II, ISO 27001 i opció d'allotjament a la UE, així que el compliment per si sol rarament decideix.
|
Bitwarden |
1Password |
| Pla amb SSO |
Enterprise, 6 $ |
Business, 8,99 $ |
| Pla més barat amb SCIM |
Teams, 4 $ |
Business, 8,99 $ |
| Allotjament a la UE |
Regió d'Azure a la UE |
1Password.eu |
| Autoallotjament |
Sí, a Enterprise |
No |
| Codi font |
Obert |
Propietari |
| Model de xifratge |
Coneixement zero, contrasenya mestra |
Coneixement zero, contrasenya més Secret Key |
| Pla familiar gratuït per a la plantilla |
Sí, a Enterprise |
Sí, a Teams Starter Pack i Business |
| Exportació d'esdeveniments a SIEM |
No avaluada (Administració limitada a 8 per l'SSO només a Enterprise) |
Business, a Splunk, Elastic, Sumo Logic i Panther |
Per a 25 persones amb SSO, la diferència és de 2,99 $ per usuari i mes, uns 897 $ l'any. Els equips tècnics se senten còmodes amb Bitwarden; els mixtos de vendes, finances i operacions adopten 1Password amb menys formació.
«La majoria de projectes de gestors de contrasenyes fracassen en les baixes, no en el xifratge», assenyala Alfons Marques. «Tots els fabricants seriosos xifren bé. El que preguntarà un auditor és quant va trigar a perdre l'accés a la caixa forta compartida de finances una persona que va deixar l'empresa, així que connecta SCIM al teu proveïdor d'identitat des del primer dia».
Quin és el millor gestor de contrasenyes autoallotjat per a empreses?
El millor gestor de contrasenyes autoallotjat per a empreses és Bitwarden Enterprise si vols un producte consolidat amb SOC 2 i ISO 27001 al darrere; Passbolt, si busques una eina europea de codi obert amb SSO des de 4,50 €, i Psono, si tens menys de 10 usuaris i vols funcions d'empresa gratis.
L'autoallotjament et dona control sobre on resideixen les dades, clau per a organismes públics, proveïdors de defensa i empreses amb clàusules de sobirania. A canvi, els pegats, les còpies, la disponibilitat i el monitoratge passen a ser teus, i un auditor en demanarà evidències.
| Eina |
Llicència |
Autoallotjament a |
SSO en autoallotjat |
Certificacions verificades |
| Bitwarden |
Codi obert |
Enterprise, 6 $ |
Sí |
SOC 2 Tipus II, ISO 27001 |
| Passbolt |
AGPLv3 |
Community (gratis) i Pro, 4,50 € |
Pro |
SOC 2 Tipus II, només alineat amb ISO 27001 |
| Psono |
Codi obert |
Totes les edicions, gratis fins a 10 usuaris |
Sí |
Cap de verificada |
| RoboForm |
Propietari |
Només a partir de 1.000 usuaris |
Sí |
Cap de verificada |
Residència de dades a la UE, RGPD i on viu la teva caixa forta
A efectes del RGPD, un gestor de contrasenyes és un encarregat del tractament de dades personals de la plantilla, així que necessites un contracte d'encàrrec (art. 28 del RGPD; al sector públic català, sota l'APDCAT) i una resposta clara sobre la ubicació de l'allotjament. El xifratge de coneixement zero impedeix que el fabricant llegeixi el contingut de la caixa forta, però les metadades del compte, els noms, els correus i els registres continuen als seus servidors.
| Eina |
Allotjament a la UE/EEE o en país amb decisió d'adequació |
Jurisdicció del fabricant |
| Bitwarden |
Regió d'Azure a la UE, o autoallotjat |
EUA |
| 1Password |
1Password.eu |
Canadà |
| Proton Pass Business |
Suïssa (decisió d'adequació de la UE) |
Suïssa |
| Passbolt |
Núvol a Bèlgica/Alemanya, núvol sobirà a Luxemburg, o autoallotjat |
Luxemburg |
| Keeper |
Regió d'AWS a la UE |
EUA |
| Psono |
Autoallotjat on vulguis |
Alemanya |
| Dashlane |
No documentat a les seves pàgines públiques |
EUA / França |
| NordPass |
Opció de centre de dades a la UE (segons la premsa) |
Lituània |
Suïssa no forma part de la UE, però té una decisió d'adequació, així que les transferències a Proton no requereixen garanties addicionals segons el RGPD. Si la jurisdicció nord-americana preocupa al teu sector, Proton, Passbolt i Psono l'eliminen a nivell de fabricant; Bitwarden l'elimina a nivell d'infraestructura quan autoallotges, i documenta les clàusules contractuals tipus de la UE i el Marc de Privadesa de Dades UE-EUA.
Un gestor de contrasenyes per a empreses és una de les maneres més barates d'aportar evidències dels requisits de control d'accés de NIS2 i ISO 27001. L'article 21, apartat 2, lletra i), de NIS2 exigeix la seguretat dels recursos humans, les polítiques de control d'accés i la gestió d'actius, i la lletra j) exigeix l'ús de solucions d'autenticació multifactorial o d'autenticació contínua quan escaigui (Directiva (UE) 2022/2555).
| Requisit |
Què aporta el gestor de contrasenyes |
| NIS2 art. 21.2.i), polítiques de control d'accés |
Caixes fortes compartides per rol, baixes mitjançant SCIM, polítiques d'administració |
| NIS2 art. 21.2.j), MFA |
MFA obligatòria a la caixa forta, SSO amb el teu proveïdor d'identitat, passkeys |
| ISO 27001:2022 A.5.15 Control d'accés |
Permisos per rol sobre caixes fortes i col·leccions |
| ISO 27001:2022 A.5.17 Informació d'autenticació |
Contrasenyes úniques generades, compartició segura, rotació |
| ISO 27001:2022 A.5.18 Drets d'accés |
Altes i baixes mitjançant SCIM o sincronització de directori |
| ISO 27001:2022 A.8.5 Autenticació segura |
Imposició d'SSO, MFA i passkeys |
| ISO 27001:2022 A.8.15 Registre d'esdeveniments |
Registres d'auditoria exportats a un SIEM |
Si treballes per al sector públic, l'Esquema Nacional de Seguretat (Reial decret 311/2022) demana el mateix en les mesures de control d'accés op.acc, especialment op.acc.6 sobre mecanismes d'autenticació per a usuaris de l'organització, així que les mateixes evidències serveixen per a les dues auditories.
Si estàs delimitant l'abast de NIS2 o preparant una certificació, els nostres serveis de compliment de NIS2 i d'implantació d'ISO 27001 inclouen el gestor de contrasenyes al paquet d'evidències de controls.
Quin gestor de contrasenyes per a empreses encaixa amb la teva companyia?
Tria per perfil d'empresa, no per preu de portada. La matriu següent reflecteix les nostres notes i el que inclou cada pla.
| Perfil d'empresa |
Primera opció |
Alternativa |
| Pime de 10 a 50 persones, amb Microsoft 365 o Google Workspace |
Bitwarden Teams |
Proton Pass Professional |
| Scale-up amb equips mixtos no tècnics |
1Password Business |
Dashlane |
| Sector regulat (finances, salut, proveïdor del sector públic) |
Keeper Enterprise |
1Password Business |
| Requisit de sobirania europea o entitat essencial segons NIS2 |
Passbolt (núvol sobirà o autoallotjat) |
Proton Pass Professional |
| Despatx professional centrat en la privadesa |
Proton Pass Professional |
Bitwarden Enterprise (UE) |
| Menys de 10 usuaris, amb TI pròpia |
Edició d'empresa gratuïta de Psono |
Bitwarden Teams |
| Actualment a LastPass |
Migrar a Bitwarden o 1Password |
Proton Pass Professional |
Un gestor de contrasenyes és una capa d'un programa més ampli: la nostra guia de ciberseguretat empresarial cobreix la resta, la nostra guia de ciberseguretat per a pimes fixa prioritats per a equips més petits, la nostra guia de seguretat de xarxes empresarials explica com segmentar els servidors on corre una caixa forta autoallotjada, i els nostres serveis de ciberseguretat et poden ajudar a triar-lo i desplegar-lo.
Preguntes freqüents sobre gestors de contrasenyes per a empreses
Quin és el millor gestor de contrasenyes per a empreses el 2026?
Bitwarden va obtenir la nota més alta a la nostra comparativa de novembre de 2026, 87/100, gràcies al seu codi obert, SOC 2 Tipus II i ISO 27001, allotjament a la UE o autoallotjament, i SCIM des de 4 $ per usuari. 1Password (84,5) és la millor opció per experiència d'usuari; Passbolt (82), per sobirania europea, i Proton Pass Business (80,5), per privadesa sota jurisdicció suïssa.
Quant costa un gestor de contrasenyes per a empreses per usuari?
Compta amb entre 1 i 10 $ per usuari i mes, amb facturació anual (preus a novembre de 2026, sense IVA). Els plans d'entrada comencen a 0,90 € (Zoho Vault Standard), 1,99 $ (Proton Essentials) o 2,00 $ (Keeper Starter), però l'SSO sol costar més: 4,99 $ a Proton, 6 $ a Bitwarden i Keeper, 8,99 $ a 1Password i fins a 10 € a LastPass Business Max. Psono i Passbolt Community són gratis si els autoallotges.
Quins gestors de contrasenyes per a empreses inclouen SSO i SCIM en un pla de preu mitjà?
Proton Pass Professional (4,99 $) inclou SSO, SCIM, registres d'activitat i integració amb SIEM, tot i que és el pla superior de Pass. 1Password Business (8,99 $) hi afegeix SSO, aprovisionament i enviament d'esdeveniments a SIEM per sota del seu nivell Enterprise, i Dashlane Omnix (8 €) inclou SSO i SCIM. Bitwarden posa SCIM a Teams (4 $) i SSO a Enterprise (6 $), mentre que Keeper i NordPass reserven tots dos a Enterprise.
Quina diferència hi ha entre un gestor de contrasenyes per a empreses i un de corporatiu (enterprise)?
Un pla d'empresa cobreix caixes fortes compartides, polítiques bàsiques i administració per a equips petits. Un pla enterprise hi afegeix SSO corporatiu, SCIM o sincronització de directori, exportació de registres d'auditoria a un SIEM, control d'accés basat en rols i, de vegades, autoallotjament. Molts fabricants reserven l'SSO al nivell enterprise, així que compara plans, no marques.
Els gestors de contrasenyes per a empreses admeten passkeys?
Cada cop més, sí, però confirma-ho a la documentació de cada fabricant. Proton anuncia «passkey support on all devices» al seu pla Pass Essentials d'1,99 $ (proton.me/business/pass), i el pla gratuït de Zoho Vault cobreix «unlimited passwords, passkeys and storage» (zoho.com/vault/pricing). Amb un 87 % d'empreses enquestades als EUA i el Regne Unit desplegant passkeys (FIDO Alliance, enquesta del 2024), comprova que la teva caixa forta les sincronitza a totes les plataformes que fa servir la plantilla.
És més segur un gestor de contrasenyes autoallotjat que un al núvol?
No necessàriament. L'autoallotjament et dona control sobre la ubicació de les dades, però assumeixes els pegats, les còpies de seguretat, la disponibilitat i el monitoratge. Una caixa forta SaaS certificada amb xifratge de coneixement zero sol ser més segura que un servidor autoallotjat que ningú no manté. Autoallotja només si la sobirania ho exigeix i amb personal per mantenir-ho.
LastPass continua sent segur per a ús empresarial?
LastPass va perdre còpies xifrades de les caixes fortes d'uns 30 milions d'usuaris el 2022, i l'ICO britànica el va multar amb 1,2 milions de lliures el desembre de 2025. TRM Labs ha vinculat més de 35 milions de dòlars en robatoris de criptomonedes fins al 2025 amb caixes fortes desxifrades a partir d'aquelles dades (The Hacker News, 2025). El situem l'últim de les onze eines puntuades i recomanem migrar i rotar les credencials crítiques.
Els gestors de contrasenyes ajuden a complir NIS2?
Sí. L'article 21.2, lletres i) i j), de NIS2 exigeix polítiques de control d'accés i autenticació multifactor. Un gestor de contrasenyes per a empreses amb SSO, MFA obligatòria, baixes mitjançant SCIM i registres d'auditoria aporta evidències directes de totes dues, i a més encaixa amb els controls 5.15, 5.17, 5.18, 8.5 i 8.15 d'ISO 27001:2022 i amb les mesures op.acc de l'ENS.
Necessites ajuda per triar, migrar o documentar un gestor de contrasenyes per a NIS2, ISO 27001 o l'ENS? Parla amb nosaltres i el vinculem als teus controls.